FOTBAL  »  Superliga  »  ANTRENOR

Subestimat? 10 performanţe realizate de antrenorul momentului din Liga 1

Liviu Ciobotariu / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)
Liviu Ciobotariu / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 decembrie 2021 17:58 / Actualizat sambata, 18 decembrie 2021 18:41

Liviu Ciobotariu (50 de ani), antrenorul celor de la FC Voluntari, a avut un an de neuitat. Tehnicianul a înregistrat rezultate remarcabile alături de ilfoveni, care încheie 2021 pe locul 3 în Liga 1.

  • Performanțele remarcabile de la FC Voluntari i-au adus lui Liviu Ciobotariu titlul de „antrenorul lunii septembrie” în ancheta GSP.ro.
  • Începând cu luna august, Gazeta Sporturilor acordă lunar trofeele pentru cel mai bun antrenor, respectiv cel mai bun jucător.

Liviu Manolache, statisticianul Gazetei Sporturilor, a întocmit o listă cu 10 performanțe realizate de Ciobotariu, antrenorul momentului din Liga 1. Iată principalele realizări din cariera tehnicianului:

1. A promovat-o pe CS Otopeni în 2007/08 

2. A fost ultimul antrenor care a ocupat prima poziţie cu Dinamo mai mult de două etape, s-a întâmplat în 2011/12 (19 etape a ocupat locul 1) 

3. Cea mai clară victorie din istoria celor de la FC Vaslui pe prima scenă, 8-1 cu Corona (2013/14) 

Minunea de la Voluntari continuă! Ilfovenii câștigă și cu UTA și încheie anul pe locul 3
VOLUNTARI - UTA 2-1
Minunea de la Voluntari continuă! Ilfovenii câștigă și cu UTA și încheie anul pe locul 3

4. A primit doar 10 goluri în 19 meciuri pe banca grupării din Vaslui 

5, A avut 13 meciuri fără înfrângere pe banca Ardealului Tg. Mureş în 2014/15, echipă pe care a urcat-o de pe locul 5 până pe 1. 

6. A ocupat locul 2 cu ASA, aceasta fiind cea mai bună clasare pentru o nou-promovată din istoria Ligii 1 (excluzând echipele înscrise direct); 

7. A contribuit cu 8 jocuri la cea mai lungă serie de invincibilitate din istoria Botoşaniului, 14 meciuri (2019)

8. A rămas în istoria celor de la FC Botoşani ca antrenorul cu cele mai multe victorii consecutive - 6 (2018/19) 

9. A salvat-o pe FC Voluntari de la retrogradare în 2020/21;

10. Cea mai lungă serie de victorii consecutive din istoria ilfovenilor, 6 succese în 2021/22.

Liviu Ciobotariu s-a obișnuit cu aerul tare al podiumului

Liviu Ciobotariu va încheia anul cu FC Voluntari pe podiumul Ligii 1, în spatele granzilor CFR Cluj și FCSB. Tehnicianul ilfovenilor admite că nu visa la asemenea rezultate, dar acum nu concepe ratarea play-off-ului.

„Trebuie să recunosc că sunt bucuros. Am avut emoții mari, fiindcă am întâlnit o echipă foarte bună. Sunt mulțumit pentru că am reușit să câștigăm și pentru că am făcut un sezon foarte bun. Vreau să-mi felicit jucătorii pentru tot parcursul din acest an. Ei au dat dovadă de caracter.

Am fost echilibrați. Am reușit să revenim de la 0-1, a fost foarte greu. Rămânem pe podium până în ianuarie și suntem mândri. Toată lumea a participat la acest succes. Obiectivul nostru nu a fost acela de a ataca primele șase locuri. Dar acum, pe locul 3 și cu 37 de puncte, e clar că vrem mult mai mult.

Consider că mai avem nevoie de doi, trei jucători pentru a completa tot lotul și a face o concurență pe posturi”, a spus Liviu Ciobotariu, la Telekom Sport.

VIDEO Ciobotariu, antrenorul lunii septembrie 2021: „Secretul nostru? Munca și seriozitatea! Ne pregătim foarte bine”

Citește și alte știri de actualitate: 

Gabi Tamaș, savuros la declarații: „Mă dor toate, poate mă retrag! Am plecat la un șpriț frumos”

Liviu Ciobotariu s-a obișnuit cu aerul tare al podiumului: „E clar că vrem mult mai mult acum!”

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (6)
laur33
laur33  •  19 Decembrie 2021, 15:06
Postat de coco1987 pe 19 Decembrie 2021, 13:02

Si are dreptate. Ia uite te de unde a luat o Prepelita pe Fc Arges si unde a adus-o si mai vorbim...

Esti frate cu MM? Tu compari ce a facut ala la FC Arges cu aducerea unei echipe de pluton pe locul 3 in liga 1? Vezi ca peste Voluntari mai sunt doar CFR si FCSB, adica singurele echipe care au sanse la titlu in sezonul asta. Mai bine taceai.

coco1987
coco1987  •  19 Decembrie 2021, 13:02
Postat de laur33 pe 18 Decembrie 2021, 19:55

Pentru desteptul de MM antrenorul revelatie din Liga 1 e Prepelita :)))

Si are dreptate. Ia uite te de unde a luat o Prepelita pe Fc Arges si unde a adus-o si mai vorbim...

magic4ever
magic4ever  •  19 Decembrie 2021, 02:23

Ciobotariu trebuia adus la Dinamo,este peste Rednic de ani buni...

Vezi toate comentariile (6)
Comentează