FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”

În urmă cu 15 ani, Dinamo umilea Everton la București, scor 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor +49   FOTO
În urmă cu 15 ani, Dinamo umilea Everton la București, scor 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor

Articol de - Publicat marti, 15 septembrie 2020 09:00 / Actualizat miercuri, 16 septembrie 2020 13:22

DINAMO. Azi, 15 septembrie, se împlinesc fix 15 ani de la una dintre cele mai răsunătoare victorii europene din istoria recentă a lui Dinamo. Pe 15 septembrie 2005, „câinii” o învingeau pe Everton, scor 5-1, în manșa tur din meciul decisiv pentru calificarea în grupele Cupei UEFA.

Vicecampioană cu un sezon înainte, Dinamo își începuse campania din Europa cu emoții, trecând la limită de ciprioții de Omonia Nicosia (4-3 la general). Apoi, sorții i-au scos-o în cale pe Everton, echipă care terminase campionatul pe locul 4 în Premier League și care avea în componență vedete precum Tim Cahill, Phil Neville, Nuno Valente sau Mikel Arteta. Tehnicianul „caramelelor” era David Moyes, aflat abia la început în mandatul de 11 ani avut la Everton.

Cu jucători precum Tamaș, Florentin Petre, Zicu, Pleșan, Niculescu sau Bratu în teren, Dinamo spulbera toate calculele hârtiei și umilea la București o adversară care nici n-a știut ce a lovit-o. După 1-1 la pauză, roș-albii s-au dezlănțuit și au marcat de patru ori într-o repriză secundă în care Florentin Petre și Bratu fost letali! Returul, pierdut de „câini” cu 0-1, nici n-a mai contat, iar Dinamo a avansat într-o grupă din care au mai făcut parte Olympique Marseille, Levski Sofia, Heerenveen și CSKA Moscova.

Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
+45 FOTO

Discursul lui Andone: „Dacă nu câștigăm la două goluri diferență la București, n-avem nicio șansă la retur!”

La 15 ani distanță, antrenorul Ioan Andone și jucătorii Florin Bratu și Florentin Petre au rememorat pentru Gazeta Sporturilor culisele supervictoriei cu Everton. „Fălcosul” și-a adus aminte de vizita pe care a făcut-o în Anglia înainte de meciul tur și a dezvăluit discursul ținut jucătorilor săi. 

„Înainte de meci, am fost în Anglia să văd o partidă de-a lor. Am vrut s-o văd pe viu pe Everton, să îi văd forța. Când m-am întors, le-am spus din prima băieților: «Dacă nu câștigăm la două goluri diferență la București, n-avem nicio șansă la retur!». Aveau o echipă fantastică. 

Am pregătit echipa foarte bine, aveam jucători de viteză, cum erau Bratu și Florentin Petre, aveam jucători de execuție, cum era Claudiu Niculescu, aveam apărare. Noi am pregătit jocul să câștigăm, dar ei nu credeau că o vom face la un asemenea scor.

I-am prins într-o zi proastă, iar noi am jucat fantastic, rar o echipă românească poate să domine o echipă din Anglia așa cum am făcut-o noi. Ne-am creat foarte multe ocazii, ei au rămas surprinși de jocul nostru, nu ne-au analizat. Scorul putea fi mai mare. În perioada aia, aveam echipă bună la Dinamo, nu se mai poate compara cu ce e azi. Spune tu o echipă din România care să joace așa cu una din Anglia”, a mărturisit Andone, în exclusivitate pentru GSP.ro. 

Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
+45 FOTO

Florentin Petre: „Parcă ieri a fost! Sincer să fiu, am fost cel mai bun”

Florentin Petre a fost „motorul” lui Dinamo din acea partidă, mijlocașul reușind un gol de poveste: l-a învins pe goalkeeper-ul Nigel Martyn cu un trasor imparabil de la marginea careului.

„Sincer să fiu, am fost cel mai bun, am făcut trei goluri! Glumesc, toți am fost buni. Parcă ieri a fost! Țin minte tot. A fost perfect modul în care nea Ando a pregătit meciul, se pricepea foarte bine la motivarea jucătorilor, la felul în care își pregătea jocurile. Aveam echipă foarte ofensivă, eram numai jucători de atac și i-am surprins foarte tare pe englezi. 

A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri pe care Dinamo le făcuse în Europa în ultimii 15-20 de ani. Adevărul e că i-am surprins foarte tare prin atitudinea, presingul și agresivitatea pe care le-am avut. Nu ne-a interesat nimic. Am zis că ori atacăm și ne facem jocul, ori, dacă ne retragem, noi nu știm să ne apărăm”, a spus și Florentin Petre. 

A fost o experiență interesantă la returul cu Everton. Când am ajuns acolo, ei erau foarte relaxați, stăteau, ascultau muzică. Phil Neville, de exemplu, stătea cu căștile în urechi, tolănit pe jos, în timp ce eu făceam stretching. Așa erau timpurile și așa eram noi. Eu deja eram transpirat, suprasolicitat, iar ei stăteau și zâmbeau pe hol.” - Florentin Petre

Florin Bratu: „Stadionul era arhiplin, am văzut lumea fericită”

Un alt jucător aflat în formă maximă în acea partidă a fost atacantul Florin Bratu, cel care la acea vreme avea 25 de ani. Trimis pe teren în minutul 60, după ce Niculescu și-a luxat umărul și n-a mai putut continua, „Mitraliera” a reușit o „dublă” de efect, prin care a tranșat definitiv disputa din „Ștefan cel Mare”.

„15 ani? Mama mea! Incredibil, eram și noi mai tineri! Am reușit o dublă, în condițiile în care nu am jucat de la început. Am intrat în locul lui Claudiu, care și-a rupt umărul. M-am simțit formidabil, mă bucur că am fost motivat, pentru că nu jucasem de la început. Stadionul era arhiplin, am văzut lumea fericită, am fost felicitat de mulți oameni, ulterior a venit și o convocare la echipa națională.

Jucând împotriva unei echipe de Premier League, a fost o performanță să înscriem cinci goluri, să primim doar unul și să ne calificăm. Am jucat împotriva unor jucători importanți, era Arteta, era Phil Neville, nigerianul Yobo, Duncan Ferguson, australianul Cahill. 

Noi eram mulți jucători strânși în vară, era și lotul venit de la Craiova, eu eram venit din Franța. Chiar ne-am comportat foarte bine, am jucat cu o ambiție fantastică și am reușit o mare surpriză. Ioan Andone era un bun motivator, transmitea emoție pozitivă, iar lucrul acesta l-am apreciat mereu la nea Ando”, a rememorat Bratu, pentru GSP.ro. 

Dacă Florentin Petre spune că a fost omul meciului cu un gol, eu ce să mai zic, cu două? A jucat bine «Piticul», a fost căpitanul nostru și țin minte că a și înscris un gol frumos”. 

Înainte de meciul retur, era Duncan Ferguson, atacantul lor, pe holurile stadionului. Țin minte că bătea cu pumnii în pereți și îi motiva pe colegi, avea ochii roșii! Spunea «Come on, guys, come on, guys, se poate!» Transmitea multă încredere, dar și noi ne-am ținut destul de bine” - Florin Bratu, în exclusivitate pentru GSP.ro

Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
Dinamo - Everton 5-1. Sursă foto: Arhivă Gazeta Sporturilor
+45 FOTO

Daily Telegraph: „Sfâșiați de «câinii roșii» turbați”

Presa britanică a fost în stare de șoc după eșecul usturător suferit de Everton. Cele mai prestigioase publicații din Anglia au dedicat rânduri întregi surprinzătorului eșec înregistrat de echipa lui David Moyes contra „câinilor roșii turbați”.

Dinamo ne-a măcelărit”, au scris jurnaliștii de la Daily Mail, în timp ce Daily Mirror l-a evidențiat pe Ianis Zicu: „Nu e nicio îndoială. Românul are clasă”.

VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”

Dinamo - Everton 5-1

  • Au marcat: Niculescu '27, Zicu '51, Fl. Petre '74, Bratu '76, '90+2 / Yobo '30 
  • Stadion: „Dinamo”
  • Spectatori: 14.000

Dinamo: Gaev - L. Goian, Tamaș, Moți, Pulhac - Fl. Petre (Galamaz '83), Mărgăritescu, Pleșan (V. Munteanu '72), Grigorie - Zicu, Niculescu (Bratu '60)
Rezerve: A. Guso, I. Bălan, A. Bălțoi, Ad. Cristea
Antrenor: Ioan Andone

Everton: Nigel Martyn - Tony Hibbert, Joseph Yobo, David Weir, Nuno Valente - Simon Davies (Kevin Kilbane '73), Tim Cahill, Leon Osman, Phil Neville - James McFadden (Duncan Ferguson '78), Marcus Bent 
Rezerve: Richard Wright, Matteo Ferrari, Tie Li, Mikel Arteta, Mark Hughes II
Antrenor: David Moyes

FOTO Dinamo - Everton 5-1, cronica din Gazeta Sporturilor:

VIDEO 15 ani de la istoricul Dinamo - Everton 5-1 » 3 dintre oamenii-cheie au rememorat meciul pentru GSP: „Sincer să fiu, am fost cel mai bun!”

VIDEO Rezumatul meciului Dinamo - Everton 5-1:

Citește și alte știri despre Dinamo:

PCH, replică tăioasă pentru Dănuț Lupu » Ce i-a nemulțumit pe suporteri

EXCLUSIV Cătălin Straton, distrus după ce Dinamo a renunțat la el: „Îmi venea să plâng de nervi!”

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (31)
alexzece
alexzece  •  16 Septembrie 2020, 07:56

Adevarul e ca timp de cativa ani(2004-2010 aproximativ),am avut echipe bune spre foarte bune in Steaua,Rapid,Dinamo,chiar si Vaslui care nu erau apa de ploaie precum amatorii de acum.Sa bati o echipa din Anglia in halul asta,sau sa joci sfert de finala in Cupa Uefa.astea-s numai vise pentru generatia ''IFON'' din ziua de azi.

creeperno
creeperno  •  15 Septembrie 2020, 22:40

La anu' batem liverpool

fcsbist.de.mic
fcsbist.de.mic  •  15 Septembrie 2020, 22:16

Un meci foarte bun facut de caini. E bine ca va faceti de pe acum necrologul, sa nu uitati nici de minunea de la Liberec.

Vezi toate comentariile (31)
Comentează