FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA, LUNI, 20:30, DIGISPORT, LIVETEXT GSP.RO

2-8 în '89. Rapidiştii umiliţi pe "23 August" de un Lăcătuş într-o formă de zile mari!

Articol de GSP - Publicat luni, 08 noiembrie 2010 00:00

Au trecut mai bine de două decenii de la cea mai severă înfrîngere din istorie în faţa Stelei, într-un meci în care Victor Piţurcă, Dan Petrescu şi Marius Lăcătuş au făcut spectacol. 

Sezonul 88-89.
În faţa în 53.000 de spectori pe stadionul "23 August", Rapid şi Steaua se întîlneau în etapa a 25-a a campionatului. Dacă Steaua era echipa neînvinsă în campionat, Rapid nu trecea printr-o perioadă prea bună, iar la sfîrşitul acelui sezon avea să retrogradeze.

Steaua a făcut un meci excelent, cu un Marius Lăcătuş în mare formă, impunîndu-se categoric, după ce Piţurcă deschidea scorul după doar trei minute de joc, un gol venit de la o pasă a antrenorului de azi al Stelei. A urmat un festival fotbalistic pe cel mai mare stadion al ţării la aceea vreme, Piţurcă marcînd din nou, în minutul 22, de această dată din centrarea lui Balint, din nou după o fază creată de Lăcătuş. Pînă la pauză, rapidiştii aveau să puncteze o dată prin Ciolponea, care a transformat o lovitură de pedeapsă.

1-2 la pauză şi nimic nu anunţa avalanşa de goluri din repriza a doua. Golurile lui Rotariu ('52) - marcat se pare dintr-o poziţie de ofsaid şi Dan Petrescu în ('55) aveau să o desprindă decisiv pe Steaua în învingătoarea meciului. Totuşi, rapidiştii aveau să mai înscrie o dată prin Goanţă acordat după o fază controversată. După această reuşită, echipa lui Iordănescu avea să puncteze de patru ori, Lăcătuş ('64), Rotariu de două ori ('84 şi '86) şi Piţurcă ('82).

Rapid: Toader - Iorgulescu, Popescu, Bacoş, Vameşu - Aprodu, Ilie, Goanţă, Ciolponea - Damaschin, Craiu.
Antrenor: Ion Pop

Steaua:
Lung - Petrescu, Bumbescu, Iovan, Ungureanu - Stoica, Rotariu, Hagi, Balint, Lăcătuş - Piţurcă.
Antrenor: Anghel Iordănescu

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Imagini scandaloase! Zona Crepusculară la Arenele BNR, în centrul Bucureștiului » Jandarmii blochează accesul pentru un motiv incredibil: „Sunt «consensele» noastre”


Comentarii (3)
scorpionul1923
scorpionul1923  •  08 Noiembrie 2010, 20:28
Postat de scorpionul1923 pe 08 Noiembrie 2010, 20:27

acum asa se spune? "am uitat"? ca sa uiti trebuie sa fii stiut vreodata, oaie =)) articolul nu are aproape nicio legatura cu masacrul care a fost in meciul ala. "marcat se pare dintr-o poziţie de ofsaid"- unul numai??? =)) scrieti despre ce nu ati vazut copilasi. Isi va face vreodata Rapid televiziune si vom da in reluare meciurile astea la rubrica "Poate doriti sa revedeti" :)) Pana atunci, mai zbenguiti-va cu mintile ovinelor :))

cuvantul "oaieeeeee" e cenzurat in gsp, prea tareeee =)) =)) =))

scorpionul1923
scorpionul1923  •  08 Noiembrie 2010, 20:27
Postat de gen_mitza pe 08 Noiembrie 2010, 16:29

Noi am si uitat acel rezultat , dar rapidistii se vor mandrii cu acel 5-1 toata viata lor :))

acum asa se spune? "am uitat"? ca sa uiti trebuie sa fii stiut vreodata, oaie =)) articolul nu are aproape nicio legatura cu masacrul care a fost in meciul ala. "marcat se pare dintr-o poziţie de ofsaid"- unul numai??? =)) scrieti despre ce nu ati vazut copilasi. Isi va face vreodata Rapid televiziune si vom da in reluare meciurile astea la rubrica "Poate doriti sa revedeti" :)) Pana atunci, mai zbenguiti-va cu mintile ovinelor :))

gen_mitza
gen_mitza  •  08 Noiembrie 2010, 16:29

Noi am si uitat acel rezultat , dar rapidistii se vor mandrii cu acel 5-1 toata viata lor :))

Vezi toate comentariile (3)
Comentează