FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

2019, anul dominației vișinii! 10 borne extraordinare bifate de CFR, echipa momentului în fotbalul românesc

Articol de , - Publicat luni, 23 decembrie 2019 10:00

CFR Cluj e echipa momentului în fotbalul românesc, după ce a reușit un 2019 perfect, cu recorduri și borne importante bifate.

Aseară, pe Arena Națională, s-a terminat anul fotbalistic în România. Liga 1 revine pe 31 ianuarie, dar până atunci CFR iernează pe prima poziție a clasamentului.

„Trebuia să se întâmple asta pentru că Mister este obsedat de victorii. Chiar și înaintea meciului de la Voluntari i-am zis să nu mai pună presiune pentru că vom câștiga. El vrea victorii, victorii, victorii”, a fost mesajul lui Mario Camora, după victoria la scor de sâmbătă seara.

2019 a fost un an perfect pentru echipa din Gruia, cu un nou titlu de campioană în vitrină, dar și cu evoluții remarcabile în Champions și Europa League. Gazeta Sporturilor a selectat cele mai importante borne bifate de elevii lui Dan Petrescu în acest an calendaristic.

1. CFR este prima formație din provincie care a luat campionatul două sezoane la rând, după Universitatea Craiova 1979-1980 și 1980-1981. Mai mult a ajuns la 5 titluri în Liga 1 și a depășit U Craiova și Ripensia Timișoara, fiecare cu câte patru.

2. George Țucudean e primul jucător după Gheorghe Craioveanu (1993-1994 și 1994-1995) care a câștigat două sezoane la rând titlul de golgeter al României. 2019 este și anul în care atacantul a decis să se retragă momentan, din pricina unor probleme cardiace.

3. Dan Petrescu a reușit să câștige din nou trofeul pentru "Cel mai bun antrenor român al anului", asta după ce-și adjudecase trofeul și în 2008, 2009, 2011. Cu această performanță l-a egalat în clasamentul all-time pe Mircea Lucescu, câștigător în 2004, 2010, 2012 și 2014.

4. CFR a terminat grupa de Europa League cu 12 puncte, aceasta fiind cea mai bună performanță a unei echipe românești în grupele cupelor continentale! Recordul era deținut de FCSB, cu rezultatele obținute în sezonul 2012-2013, tot în Europa League, atunci 11 puncte.

5. Gruparea din Gruia a jucat cele mai multe meciuri oficiale în prima parte a sezonului. A disputat 38 de partide, mai mult decât FCSB - 36 în 2016-2017, FCSB - 35 în 2014-2015 și Astra - tot 35 în sezonul 2016-2017.

6. Mario Camora a ajuns la cel de-al 9-lea sezon consecutiv la Cluj și este jucătorul activ cu cele mai multe sezoane în tricoul unei singure echipe. A devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri în Liga 1 în tricoul clujenilor, 255. Acesta e urmat de Deac (217) și de Cadu (202).

7. Dan Petrescu este primul antrenor care a luat 3 titluri doar cu cluburi din provincie: două cu CFR, unul cu Urziceni. Ioan Andone, Florin Halagian, Antonio Conceicao, Constantin Cernăianu, Ilie Oană, Coco Dumitrescu și Rudolf Wetzer aveau fiecare câte două.

8. Giedrius Arlauskis și Emmanuel Culio au ajuns la patru titluri de campioni câștigate în România. Cei doi sunt străinii cu cele mai multe titluri din țara noastră. Dacă Culio a câștigat toate trofeele cu CFR, Arlauskis are două în Gruia și câte unul cu Urziceni și FCSB.

9. CFR a fost o forță în Liga 1 și a obținut 13 victorii, dintre care 11 la cel puțin două goluri diferență. În plus, are 12 meciuri fără gol primit, fiind singura care se poate mândri cu această performanță impresionantă.

10. Pentru prima dată după 11 ani un alt jucător al celor de la CFR câștigă premiul de "Cel mai bun jucător străin din Liga 1", în tradiționala anchetă a Gazetei Sporturilor. Atacantul Billel Omrani și-a adjudecat trofeul, după ce Sebastian Dubarbier a câștigat în 2008. 

„Am dat multe goluri, nu am primit şi am reuşit să încheiem un an bun, poate cel mai bun de când sunt eu la CFR”
Ciprian Deac, mijlocaș CFR

Citește și:

Șocul finalului de an! Dan Petrescu recunoaște că negociază plecarea de la CFR Cluj 

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (13)
andrei.f
andrei.f  •  23 Decembrie 2019, 20:35
Postat de chernomor pe 23 Decembrie 2019, 14:40

CFR Cluj, mândria României.

Mandria romaniei a fost prima echipa romaneasca eliminata din cupele europene de una din luxemburg. Cfr, mandria luzarilor !

raikkonen79
raikkonen79  •  23 Decembrie 2019, 16:05
Postat de cfrthebest pe 23 Decembrie 2019, 14:02

Provincie pe mama voastra de colotati de bucale...

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

ironicc
ironicc  •  23 Decembrie 2019, 15:32

*** !!! Citesti asta ?!!! Daca nu pune-l pe mimitica ...poate stie el... si atentie sa nu va inecati in fiere!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (13)
Comentează