FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA

foto 3 ani de la moartea lui Ilie Balaci » Gesturile făcute de cele două echipe din Craiova pentru a-l comemora

Ilie Balaci +15   FOTO
Ilie Balaci

Articol de GSP - Publicat joi, 21 octombrie 2021 19:23 / Actualizat joi, 21 octombrie 2021 19:25

Pe 21 octombrie 2018, Ilie Balaci pleca brutal dintre noi, în urma unui atac de cord la vârsta de 62 de ani. 

Considerat unul dintre cei mai mari fotbaliști români, Ilie Balaci s-a născut pe 8 septembrie 1956, dar a fost declarat în certificat pe 13 septembrie. Acesta a murit pe 21 octombrie, la 62 de ani, din cauza unui infarct miocardic.

CS Universitatea Craiova a făcut un anunț pe Facebook:

Începând de astăzi, nu doar bulevardul pe care este amplasat stadionul „Ion Oblemenco”, casa Științei, va purta numele legendarului Ilie Balaci. Şi cantonamentul în care se pregătesc alb-albaștrii zi de zi, pentru a duce Universitatea acolo sus unde îi este locul, se va numi, pentru eternitate, „Ilie Balaci“, în semn de respect şi recunoştinţă faţă de cel mai mare 8 din istoria noastră, Minunea Blondă. 

Lorena Balaci, fiica celui mai mare 8 din istoria Ştiinţei, susţine demersul Universităţii Craiova, apreciind că acest lucru va constitui un imbold pentru actualii şi viitorii fotbaliști care vor trece pragul cantonamentului: „Având în vedere că baza de pregătire a Științei se află pe bulevardul „Ilie Balaci”, este extrem de bine-venită această iniţiativă a conducerii Universităţii Craiova, deoarece tata a petrecut foarte mult timp acolo.

Cantonamentul „Ilie Balaci“ va fi locul unde se va coace performanța, aşa cum s-a întâmplat şi acum peste 40 de ani. Practic, cel mai bun mesaj pentru tinerii fotbaliști este chiar acela pe care l-a zis și tata: distrați-vă pe teren!”

„I-ai fost Craiovei briliant de preț / Și României fentă glorioasă...”

- Comunicatul lui CSU Craiova

Azi se implinesc 3 ani de cand Ilie Balaci nu mai este printre noi. Peluza Nord a depus o coroana si a aprins candele in...

Publicată de Peluza Nord Craiova pe Joi, 21 octombrie 2021

Și FCU Craiova 1948 i-a adus în cursul zilei de astăzi un omagiu "Minunii Blonde":

🙏 𝗙𝗼𝘁𝗯𝗮𝗹 𝗖𝗹𝘂𝗯 𝗨𝗻𝗶𝘃𝗲𝗿𝘀𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲𝗮 𝟭𝟵𝟰𝟴 i-a adus în cursul zilei de astăzi un omagiu "Minunii Blonde", Ilie Balaci. #Științasuntemnoi

Publicată de Fotbal Club Universitatea 1948 pe Joi, 21 octombrie 2021

Povestea lui Ilie Balaci
EDITORIAL
Povestea lui Ilie Balaci

Parcă nici nu-mi vine să cred că au trecut trei ani, de fapt nici nu-mi vine să cred că s-a întâmplat această tragedie. Ne lipseşte enorm, este o mare pierdere pentru noi, indiferent câte rezultate am avea cu echipa, tot mai săraci suntem odată cu plecarea lui Ilie dintre noi şi ne pare rău că nu se bucură şi el alături de noi la performanţe. Sperăm ca Ati să-i semene şi toţi jucătorii Universităţii Craiova să-i urmeze exemplul
– Sorin Cârţu

E un moment trist, nu-mi vine să cred că au trecut trei ani de la dispariţia bunicului. Sper să-i duc numele mai departe prin evoluţiile mele, prin goluri, pase de gol, orice pentru Universitatea Craiova
Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci

Eu n-am fost «împărat», la fotbal. Eu spun că la fotbal au fost «împăratul» Dobrin, «regele» Balaci și restul. Balaci a fost nașul meu, dar la fotbal și la ce a reușit și cum juca, nașul a fost peste „regele" Hagi. Balaci a fost mai mare decât Hagi! Nașul era mult mai complex ca Hagi! Cu Balaci vorbeam de fotbal, cu nașa nu prea. În fotbal, dacă prinzi trenul și te sui în el, pleci.
– Dănuț Lupu

Balaci jucat 347 de meciuri, pentru 3 echipe: Universitatea Craiova, FC Olt și Dinamo București. A marcat de 76 de ori pentru Știința, de 7 ori pentru FC Olt și o dată în tricoul alb-roșu. 

+11 FOTO

7 trofeea câștigat Ilie Balaci în carieră, 3 campionate ale României și 4 Cupe ale României

Ilie Balaci

  • născut pe 13 septembrie 1956, la Bistreț
  • decedat pe 21 octombrie 2018, la Craiova

Ca jucător

  • a debutat la 16 ani, 11 luni și 5 zile în Liga 1;
  • a evoluat de-a lungul carierei la Universitatea Craiova, FC Olt și Dinamo;
  • a marcat 84 de goluri în 347 de meciuri în Liga 1;
  • a câștigat trei titluri în Liga 1 și de patru ori Cupa României;
  • a debutat la 17 ani, 6 luni și 10 zile în tricoul naționalei României;
  • a marcat 8 goluri în 65 de partide jucate în ”tricolor”.

Ca antrenor

  • le-a antrenat pe Pandurii, Drobeta Turnu-Severin, Club Africain, Olympique Clasabanca, Al Shabab, Al Nassr, Al Hilal, U Craiova, Al Ain, Al Hilal, Al Sadd, Al Ahli, Al Arabi, Kazma, Raja Casablanca, Al Nahda, Al Hilal Omdurman și Al Suwaiq;
  • a câștigat 21 de trofee în Africa și Asia, cel mai important fiind Cupa Campionilor Africii;
  • în 2017 a stat ultima oară pe bancă, în Oman, la Al Suwaiq

VIDEO Moștenirea lăsată de Ilie Balaci fotbalului românesc

VIDEO Pe 25.11.1973, Balaci marca primul gol în Divizia A

Citește și: 

Moment emoționant în Bănie, în memoria lui Ilie Balaci » „Minunea Blondă” ar fi împlinit 65 de ani

Reacția savuroasă a lui Ilie Balaci când nepotul său i-a zis că bate mai bine loviturile libere: „Strâng toată presă, iau tot ce s-a scris în istorie despre mine, toate diplomele și le rup”

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (1)
aberescu
aberescu  •  22 Octombrie 2021, 01:39

"...tot mai săraci suntem odată cu plecarea lui Ilie dintre noi şi ne pare rău că nu se bucură şi el alături de noi la performanţe" (Sorin Cartu). Tare asta, care performante?

Vezi toate comentariile (1)
Comentează