FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCSB 0-1

FOTO+VIDEO 3 detalii de la Farul - FCSB » Conflictul declanșat în stadion + „Copiii” lui Hagi, luați tare! Unul a răspuns provocărilor

Scenografia afișată de suporterii Farului / foto: Cristi Preda (GSP) +25   FOTO
Scenografia afișată de suporterii Farului / foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , , , - Publicat luni, 01 aprilie 2024 05:27 / Actualizat luni, 01 aprilie 2024 08:52

Farul - FCSB 0-1, meciul care a adus titlul cu un pas mai aproape de vitrina roș-albaștrilor, a avut afișul unui derby, mai ales că la Ovidiu se întâlneau echipele care au luptat la baionetă pentru lauri în sezonul anterior.

Chiar dacă jocul nu s-a ridicat neapărat la spectaculozitatea partidei din play-off-ul campionatului trecut, au existat diverse alte momente care au dat culoare duelului de duminică seara. De exemplu, atmosfera din stadion nu a lăsat nicidecum de dorit, iar fanii gazdelor chiar au pregătit o scenografie spectaculoasă pentru această ocazie.

Exemplul Chiricheș! GSP a surprins toată scena: ce făcea liderul roș-albaștrilor în stadion, singur, la 20 de minute după ce FCSB a câștigat cu Farul
FARUL - FCSB 0-1

Iată 3 detalii surprinse de reporterii GSP la meciul de aseară:

1. Scenografie 3D în Peluza Marină

Galeria „marinarilor” a pregătit un moment grandios pentru startul partidei, o scenografie 3D desfășurată pe toată peluza și care a rămas ridicată minute bune și după fluierul de start. „Mentalitate neautorizată”, scria pe uriașa pânză ridicată la peluză și „asezonată” și cu câteva articole pirotehnice. Unul dintre materialele respective ajuns pe gazon înaintea fluierului de start, iar Mihai Popescu, fundașul dobrogenilor, l-a ridicat personal și l-a scos în afara suprafeței de joc.

Cele mai spectaculoase imagini de la Farul - FCSB / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+21 FOTO

2. Spectatorii de la Tribuna I s-au certat pe locuri

N-au existat scaune libere la Farul - FCSB, din contră! La Tribuna I, numărul celor prezenți în acea zonă depășea chiar locurile disponibile spectatorilor. Așa s-a ajuns ca unii dintre microbiști să urmărească meciul din picioare, de pe scări, motiv care a dus la un conflict aprins chiar în startul meciului și la multe reproșuri spuse pe un ton ridicat.

Mai norocos, un puști de 7-8 ani a prins un loc la masa presei, de unde a urmărit partida alături de reporterii Pro TV și GSP.

3. „Copiii” lui Hagi, luați tare. Alex Băluță n-a mai rezistat și a răspuns provocărilor

Charalambous l-a atacat pe Hagi cu un trident școlit în laboratoarele de la Ovidiu, Radaslavescu - Băluță, Coman. Fără excepție, toți au avut de-a face cu un grad crescut de ostilitate din partea publicului.

Radaslavescu, de exemplu, fotbalistul scos după nici jumătate de oră, a făcut eroarea de a intra într-un scurt clinci cu fanii adverși, Coman a fost fluierat și el în multe dintre momentele în care a atins balonul (ignorând însă provocările), dar un conflict cu adevărat tăios s-a derulat între un grup de suporteri de la Tribuna I și Alex Băluță.

Radaslavescu, înlocuit în Farul - FCSB / FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+11 FOTO

Spre finalul primei reprize, a venit rândul craioveanului, fost la Viitorul între 2013 și 2014, să fie luat în colimator. Vulcanic din fire, Băluță nu s-a abținut și a contracarat. Și-a dus ostentativ mâna în zona organelor genitale, răspunzându-le fanilor cu scrâșnete, printre dinți.

VIDEO Imaginile bucuriei: roș-albaștrii au sărbătorit victoria alături de galerie

VIDEO Un singur fotbalist de la FCSB n-a venit la petrecerea din fața galeriei: „A fost distrus! În vară își poate lua adio de la fotbal”

„E greu să accepți” » Concluziile lui Hagi după Farul - FCSB: „Cu astea rămânem”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni