FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - ASA (AZI, 21:30, GSP.RO, DIGI1, LOOK TV)

3 statistici pentru finala campionatului: Oaspeții stau rău la fazele fixe, dar au mijlocași-golgeteri

Articol de GSP - Publicat miercuri, 29 aprilie 2015 00:00

Fazele fixe sînt cu Steaua. Cea mai mare discrepanţă e cea referitoare la conversia fazelor fixe în goluri.

Dacă la cele marcate e cît de cît echilibru, 13-11 pentru Steaua, în defensivă, trupa lui Ciobotariu a încasat de aproape 5 ori mai multe goluri decît au făcut-o Varela şi compania.

80% din ASA sînt mijlocaşii

Mureşul şochează cînd vine vorba despre posturile de pe care s-au marcat golurile echipei. Aproape fiecare reuşită a aparţinut mijlocaşilor, în timp ce la Steaua, linia mediană a contribuit cu mai puţin de jumătate din numărul total al golurilor.

Campioana a dominat tot sezonul

Steaua nu doar că a stat pe primul loc în aproape 80 la sută din campionat, dar la finalul unei singure runde echipa s-a aflat în afara podiumului.

În schimb, Mureşul nu ştie cum e să fii lider. A stat acolo numai cîteva zeci de minute, atît cît a durat între golul de 2-1 cu Pandurii, de sîmbătă, şi primul gol al Stelei de la Cluj, marcat în minutul 14 de Nicuşor Stanciu.