FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

VIDEO 34 de ani mai târziu » Gică Hagi a dezvăluit prima întrebare pusă lui Ilie Dumitrescu, imediat după Revoluție: „Ce simți?”

Gică Hagi (58 de ani) a vorbit, din nou, despre modul în care fotbalul românesc a pierdut teren în fața celorlalte campionate europene. „Regele” a dezvăluit și o discuție purtată cu Ilie Dumitrescu (54 de ani), imediat după Revoluția din 1989.
Gică Hagi (58 de ani) a vorbit, din nou, despre modul în care fotbalul românesc a pierdut teren în fața celorlalte campionate europene. „Regele” a dezvăluit și o discuție purtată cu Ilie Dumitrescu (54 de ani), imediat după Revoluția din 1989.

Articol de - Publicat marti, 19 decembrie 2023 20:36 / Actualizat marti, 19 decembrie 2023 21:16

Gică Hagi (58 de ani) a vorbit, din nou, despre modul în care fotbalul românesc a pierdut teren în fața celorlalte campionate europene. „Regele” a dezvăluit și o discuție purtată cu Ilie Dumitrescu (54 de ani), imediat după Revoluția din 1989. 

Gică Hagi insistă asupra marii lui obsesii, aceea de a atrage mediul privat către sport. „Regele” a ținut un nou discurs în stilul caracteristic. 

Gică Hagi laudă un antrenor din Superligă: „Are tot respectul meu!”
FARUL
Gică Hagi laudă un antrenor din Superligă: „Are tot respectul meu!”

Gică Hagi: „Arabii fac în 5 ani, la noi au trecut 30”

„Văd că arabii fac în 5 ani totul, la noi au trecut 30 de ani și nu avem o bază sportivă! Cu tot respectul, în orice țară dezvoltată există aceste lucruri. Sportul, cultura și sănătatea sunt segmente sociale esențiale. Trebuie să avem doctori, toți trebuie să învățăm. Primăriile și Consiliile Județene trebuie să investească. 

Când vorbim despre performanță e altceva. Acolo trebuie implicate multinaționalele. A zis-o Hagi! Și a zis-o bine! Doar un procent din profit, că ele fac bani la noi în țară. Nu dacă vor, trebuie obligatoriu! Lucru deductibil, e vorba de publicitate. 

Cluburile trebuie să aibă bugete mari! V-a zis subsemnatul. Dar la noi e sărăcie! Toată lumea vrea să ajungă sus, dar cum? Câți jucători români talentați mai avem în țară? Luăm de peste tot. Dar ai noștri?”, a spus Gică Hagi într-o conferință de presă. 

Ce e așa de greu? Cum nu o vedeți? Cum ne prefacem că nu vedem? Dacă vecinii au 26 de milioane de euro buget, atât are Lugodorets. Și celelalte la fel Dinamo Zagreb, echipele din Ungaria, Polonia. Unde-s brandurile noastre? S-au rupt, s-au făcut nu știu câte. Câți suporteri are Legia Varșovia? E stadionul full! Să spună la noi cine are 15.000 de abonați? Unde sunt 10.000 de abonați? Ăsta e targetul nostru, e treaba celor de la marketing. Asta vrem când vom avea stadionul. Dacă țineți la echipă trebuie să arătați
- Gică Hagi

VIDEO. Gică Hagi: „I-am zis-o lui Ilie Dumitrescu”

„I-am zis unui prieten. Vă și zic cui, lui Dumitrescu. L-am întrebat în 1990: «Ce simți tu?». El îmi zice aaa, bla bla. Eu i-am zis: «Știi ce simt eu, că bogăție e peste tot, dar trebuie să te apleci. Dacă dormi, vin alții. Muncă! Cine se scoală primul de dimineață...». 

Asta am simțit eu în 1990. Sentimentul meu era că pot ajunge cel mai bun din lume. Îl au mulți copii din România și acum, dar nu se creează mediul potrivit. Uite că la handbal se poate să aibă cele mai bune salarii din Europa. La fotbal de ce nu există nicio facilitate”, a concluzionat „Regele”. 

VIDEO. Cele mai interesante informații înainte de Farul - Rapid

Citește și alte știri din Superligă:

Cristiano Bergodi anunță: două absențe importante cu Farul + Mesaj pentru rivale: „Sigur, sigur vom fi o nucă tare!”
RAPID
Cristiano Bergodi anunță: două absențe importante cu Farul + Mesaj pentru rivale: „Sigur, sigur vom fi o nucă tare!”
Iulian Cristea, pregătit de derby-ul cu Farul: „Ar fi un cadou de Moș Crăciun să plecăm acasă cu cele 3 puncte” + „Îmi doream să joc mai mult, mă gândeam și la echipa națională”
RAPID
Iulian Cristea, pregătit de derby-ul cu Farul: „Ar fi un cadou de Moș Crăciun să plecăm acasă cu cele 3 puncte” + „Îmi doream să joc mai mult, mă gândeam și la echipa națională”

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping


Comentarii (11)
corectorul
corectorul  •  21 Decembrie 2023, 13:03
Postat de godot pe 20 Decembrie 2023, 08:10

Ce respect, că a aberează ca de obicei. 1. Primăriile nu fac bugete, ci baze sportive pentru sportul de masă. 2. Anul ăsta el a jucat cu 14 străini și se întreabă unde-s jucătorii noștri. Păi el să ne zică. 3. Nu marketingul aduce abonamente, ci jocul echipei. 4. La handbal iei trofeul Champions League cu buget de 3 milioane, la fotbal se retrogradeze din campionat de mâna a treia cu așa buget. Compară mere cu rachete. 5. El a jucat fotbalul lui maxim între 1988-1990, într-un sistem centralizat, nu în democrație, deci, ce-a vrut să spună autorul?

N-ai niciun strop de cultura fotbalistica, daca spui ca Hagi s jucat fotbal doar intre 98-90 si doar intr-un sistem centralizat. Hagi a facut parte din echipa lumii in urma CM 94, statistic fiind cel mai bun playmaker al CM94 (***). Apoi, acelasi Hagi, la final de cariera, a castigat cu o echipa mediocra (Galatasaray), Cupa UEFA impotriva lui Arsenal si supercupa Europei impotriva unui gigant (R Madrid), performanta de 10 ori mai grea si mai importanta decat orice trofeu castigat aproape de la sine cu o echipa mare.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

johny2003
johny2003  •  20 Decembrie 2023, 23:41
Postat de godot pe 20 Decembrie 2023, 08:10

Ce respect, că a aberează ca de obicei. 1. Primăriile nu fac bugete, ci baze sportive pentru sportul de masă. 2. Anul ăsta el a jucat cu 14 străini și se întreabă unde-s jucătorii noștri. Păi el să ne zică. 3. Nu marketingul aduce abonamente, ci jocul echipei. 4. La handbal iei trofeul Champions League cu buget de 3 milioane, la fotbal se retrogradeze din campionat de mâna a treia cu așa buget. Compară mere cu rachete. 5. El a jucat fotbalul lui maxim între 1988-1990, într-un sistem centralizat, nu în democrație, deci, ce-a vrut să spună autorul?

Prostalau esti bah! De aia nu stii ca preamaria nu are treaba cu prefectura!)))))

johny2003
johny2003  •  20 Decembrie 2023, 23:37
Postat de BindenDanDat pe 20 Decembrie 2023, 03:16

Asa e Johnny-P, Hagi are dreptate! Cum sa faci, din forbal, o avere mică? Vino cu una mare!

Ce zici acolo mah biden?!? ***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează