FOTBAL  »  Superliga  »  CORUPŢIE ÎN FOTBAL

500.000 de RON au fost scoşi din casieria PIC şi daţi oamenilor de fotbal de către Penescu!

Articol de GSP - Publicat luni, 25 mai 2009 00:00

Administratorul firmei Pic, Gheorghiţă Pieca, este acuzat că ar fi luat din casierie aproape 500.000 de lei pe care i-ar fi dat lui Cornel Penescu şi Liviu Făcăleaţă care, la rândul lor, le-ar fi remis unor persoane din fotbal pentru a avantaja echipa FC Argeş.

În septembrie 2007, Gheorghiţă Pieca ar fi pus la dispoziţia lui Penescu Gheorghe Cornel echivalentul în lei al sumei de 10.000 de dolari, pentru a-i fi remisă ca mită lui Gheorghe Constantin, la acea dată preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, iar în 14 decembrie 2008 şi în 12 martie 2009, ar fi pus la dispoziţia lui Penescu, sumele de 270.000 de lei, respectiv de 20.000 de lei, pentru a-i fi date ca mită lui Gheorghe Constantin, în scopul de a delega anumiţi arbitri agreaţi de Penescu, la meciurile disputate de FC Argeş în sezonul 2008 – 2009 şi pentru a promova în Lotul A un arbitru protejat de acesta din urmă.

În septembrie 2008 - martie 2009, Pieca ar fi pus la dispoziţia lui Penescu sume de bani totalizând 54.000 de dolari pentru a fi date ca mită prin intermediul lui Făcăleaţă, mai multor arbitri de fotbal, în scopul favorizării, prin arbitraj, a echipei FC Argeş Piteşti la meciurile din Liga I.

Sursa: Mediafax

Administratorul firmei Pic, Gheorghiţă Pieca, este acuzat că ar fi luat din casierie aproape 500.000 de lei pe care i-ar fi dat lui Cornel Penescu şi Liviu Făcăleaţă care, la rândul lor, le-ar fi remis unor persoane din fotbal pentru a avantaja echipa FC Argeş.

În septembrie 2007, Gheorghiţă Pieca ar fi pus la dispoziţia lui Penescu Gheorghe Cornel echivalentul în lei al sumei de 10.000 de dolari, pentru a-i fi remisă ca mită lui Gheorghe Constantin, la acea dată preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, iar în 14 decembrie 2008 şi în 12 martie 2009, ar fi pus la dispoziţia lui Penescu, sumele de 270.000 de lei, respectiv de 20.000 de lei, pentru a-i fi date ca mită lui Gheorghe Constantin, în scopul de a delega anumiţi arbitri agreaţi de Penescu, la meciurile disputate de FC Argeş în sezonul 2008 – 2009 şi pentru a promova în Lotul A un arbitru protejat de acesta din urmă.

În septembrie 2008 - martie 2009, Pieca ar fi pus la dispoziţia lui Penescu sume de bani totalizând 54.000 de dolari pentru a fi date ca mită prin intermediul lui Făcăleaţă, mai multor arbitri de fotbal, în scopul favorizării, prin arbitraj, a echipei FC Argeş Piteşti la meciurile din Liga I.

Sursa: Mediafax

Cariera pe care și-a construit-o fotbalistul dat afară de la FCSB, umilit și numit „vagabond” de Gigi Becali: „Ne vedem peste un an!”

Cornel Dinu a jignit doi „tricolori” după amicalul naționalei: „Au nume de CAP” + Fotbalistul despre care a spus „bine că nu l-am văzut pe teren”


Comentarii (14)
 •  30 Mai 2009, 18:22

cata prostie pot sa aud pieca era angajat, a venit sefu si i-a cerut niste bani si ia dat, ce face ala cu ei face pe riscu lui

 •  26 Mai 2009, 18:49
Postat de pe 26 Mai 2009, 13:01

o sa dea UE aviz favorabil la justitie cand ne-om vedea noi ceafa !!! in loc sa se ocupe de coruptii familiei basescu si de cei din guvern, parlament, justitie si alte tot felul de asociatii si comitete si bazaconii care fura banii statului, dna se ocupa din 2007 de fotbal !!!! de aia merge romania asa de bine, ca se ocupa dna-ul de fotbal ! si UE este foarte interesata de justitia din fotbal !!!!! ha, ha, ha !!!!

Excelenta perceptia, in sfarsit am inceput sa gasesc oameni care vad dincolo de ceea ce ne baga presa pe gat. Manipularea GSP-ului a fost un act iresponsabil, inadmisibil, pentru cineva care se bate cu pumnul in piept ca face jurnalism. Dezamagirea este uriasa, si in aceste saptamani am ajuns sa imi urasc originile si sa imi reneg TARA. Sila de a coexista in acelasi spatiu cu indivizi a caror capacitate de intelegere nu depaseste varsta de 4 ani, m-a facut sa mi-l doresc pe Vadim presedinte!

 •  26 Mai 2009, 14:35

daca as fi albitru as incerca sa albitrez cat mai bine,de ce?pt ca baremul pt un "central",din cate stiu eu este de 800 euroiar dac ii inmultesti cu 34 de etape su 27200 euro(nu e rau)as intra pe lista fifa de arbitri de unde as m-ai lua 10000 cel putin an de an.de ce m-as preta la cei 2-3000 de dolari pe care i-as lua de la penescu?!

Vezi toate comentariile (14)
Comentează