FOTBAL  »  Superliga  »  "U" CLUJ

"6 puncte"

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 octombrie 2007 00:00

Conducerea Universitatii i-a gasit inlocuitor lui Adrian Falub, care a fost demis dupa infringerea cu Poli Timisoara (1-2).

Gheorghe Multescu a ajuns ieri dimineata la Cluj si a semnat contractul cu "U", valabil pina la finalul campionatului, cu optiune de prelungire pentru inca un sezon daca va salva echipa. A facut apoi cunostinta cu noii sai elevi si a urmarit antrenamentul condus de secundul Francisc Dican. Pentru Multescu, de astazi incepe provocarea. "sepcile rosii" au doar 3 puncte in clasament, fiind la 6 puncte distanta de primul loc neretrogradabil. "Am experienta in a gestiona situatiile de criza. 90 la suta din contractele avute au fost la echipe cu probleme. Trebuie sa ne salvam, nu sa incercam sa ne salvam", a spus Multescu, care spera la un inceput fara greseala pe banca Universitatii: "Vreau 6 puncte. Daca nu vreau eu, atunci cine? Important pentru noi este sa vina prima victorie". "U" joaca etapa viitoare la Craiova, cu Universitatea, iar peste doua saptamini asteapta la Cluj pe Steaua.


Aproape de "U"

  Gigi Multescu a ratat in 1971 sansa de a ajunge jucatorul Universitatii. "Terminasem junioratul la Steaua si am venit la Cluj pentru facultate. Am dat examen, dar nu am reusit sa intru si am fost nevoit sa merg la Petrosani", a povestit tehnicianul. Singurul jucator al Universitatii, care a mai lucrat cu Multescu, este Vasile Ghindaru. Secundul Feri Dican a fost si el elevul lui Multescu, in 1992, la Nationala "B" a Romaniei.

Teste fizice

Amicalul cu Somesul Satu Mare, care trebuia sa se dispute astazi, de la ora 11:00, a fost anulat la cererea lui Gigi Multescu. Noul tehnician a preferat sa efectueze doua antrenamente in locul partidei. La sedinta de pregatire din aceasta dimineata, "studentii" vor fi supusi unor teste fizice. "Sint citeva probleme care au dus la situatia actuala din clasament. Este clar ca finalurile de meci nu au fost bine gestionate. De vina este fie componenta fizica, fie cea psihica sau amindoua", a punctat Multescu.

"Frustrare"
Multescu nu este de acord cu Mihai Stoichita, care a spus imediat dupa amicalul Universitatii cu Ariesul Turda (1-0), disputat miercuri, ca "U" pare o echipa resemnata. "Nu e vorba de resemnare. Exista o unda de frustrare in rindul jucatorilor pentru ca au fost multe meciuri in care nu au cistigat chiar daca au condus in timpul jocului", a spus tehnicianul "sepcilor rosii". Multescu va lucra la "U" cu Dorel Chiriac si preparatorul Yucsel Yesilova. Din vechiul staff a fost pastrat Francisc Dican, dar ar putea ramine si antrenorul cu portarii, Calin Ciucur

Aviz conducerii
De 6 zile au avut nevoie sefii Universitatii sa-i gaseasca inlocuitor lui Falub, perioada considerata lunga de Gigi Multescu. "E pacat ca s-au pierdut 3-4 zile, care ne-ar fi ajutat in pregatirea meciului urmator", a spus Multescu. Prima varianta a clujenilor pentru postul de antrenor a fost Mihai Stoichita, dar pretentiile financiare ale acestuia nu au fost acceptate de primarul Clujului, Emil Boc.

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează