FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

7 jucători de la Dinamo își fac bagajele: „Bugetul trebuie să scadă”

7 jucători urmează să o părăsească pe Dinamo în iarnă.
7 jucători urmează să o părăsească pe Dinamo în iarnă.

Articol de GSP - Publicat joi, 25 noiembrie 2021 18:25 / Actualizat joi, 25 noiembrie 2021 18:52

7 jucători urmează să o părăsească pe Dinamo în iarnă.

„Am 32 de jucători în lot, unii vor fi nemulțumiți mereu”, declara azi Mircea Rednic într-o conferință de presă.

Ceva mai târziu, Răzvan Zăvăleanu, administratorul judiciar al „câinilor”, a anunțat că Dinamo va păstra doar 25 de jucători de la 1 ianuarie. 

15 transferuri pentru două puncte! Analiza tensiunilor iscate la Dinamo, la 3 luni după ridicarea interdicției la transferuri
DINAMO
15 transferuri pentru două puncte! Analiza tensiunilor iscate la Dinamo, la 3 luni după ridicarea interdicției la transferuri

„Dinamo trebuie să rămână cu 25 de jucători”

Noi azi suntem într-o schemă extinsă de jucători, urmează ca în iarnă se se ia decizii de natură sportivă și să oprim o listă de 25 de jucători. 

Ne-am asumat că vor veni jucători în timpul campionatului, dar vom fi consecvenți, iar în iarnă vom rămâne la 25. Vom coborî astfel obligațiile privind salariile cu 1/6”, a declarat Zăvăleanu pentru canalul de YouTube „Radio Dinamo 1948”.

Răzvan Popa, Constantin Nica, Cătălin Țîră, Alin Dudea și Neicuțescu s-ar putea număra printre jucătorii care vor fi puși pe liber de Dinamo în iarnă, întrucât ei nu sunt pe placul lui Rednic.

Toți jucătorii transferați de Dinamo în acest sezon, adică după intrarea în insolvență, au o clauză conform căreia clubul se poate despărți de ei la începutul lui 2022. Excepția: Cătălin Itu, întrucât el este doar împrumutat de la CFR Cluj.

Petar Gluhakovic, plătit de fani!

De asemenea, Zăvăleanu a mai spus că salariul lui Petar Gluhakovic (25 de ani, fundaș dreapta) nu e în grija clubului: „El este în afara schemei financiare pe care o avem astăzi, însă unul dintre suporterii noștri a ales să suporte personal cheltuielile privindu-l pe acest jucător până la finalul anului”.

Mircea Rednic l-a pus la punct pe Steliano Filip: „Mă încurca, da. El s-a născut titular...”

Mircea Rednic (59 de ani) a explicat de ce l-a scos pe Steliano Filip (27 de ani) din lotul pentru meciul cu FCU Craiova.

„Steliano vine după o accidentare, a stat o o lună. A jucat un meci și am zis ca la meciul ăsta să nu îl folosesc. Ar fi fost rezervă. A fost un incident, legat de niște dorințe de-ale lui. Am zis că ar fi mai bine să nu facă parte din lot. El, la fel ca Deian, a zis că nu poate să joace decât fundaș stânga. Mă încurca, da. Am zis că decât să stea rezervă și să fie supărat, că el s-a născut titular la echipă, atunci am decis, spre binele lui, să nu facă parte din lot.

Am avut dreptate și cu Sorescu, legat de post. Ei trebuie să asculte și de antrenor. Nici el, nici Sorescu nu au calitățile de a juca fundaș. Trebuie să respecte și să execute ce spune antrenorul”, a spus Mircea Rednic, într-o conferință de presă.

Citește mai multe știri despre Dinamo:

Mircea Rednic, categoric: „Cu tot respectul pentru ambele, dar ea este adevărata Craiova!”

Mari probleme financiare la Dinamo » Rednic: „Știe că n-am avut bani pentru deplasări?” + Cum a detensionat atmosfera: „Aveți mască?” :)

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (9)
jabs
jabs  •  26 Noiembrie 2021, 07:34

Ce bagaje, ce au castigat incape intr-o punga de 1 leu.......

fecere
fecere  •  26 Noiembrie 2021, 01:57
Postat de Mihai Dinu pe 26 Noiembrie 2021, 01:50

Din iarna, din 25, 2/3 se accidenteaza, 2/3 nu sunt in forma sau nemotivati, 2/3 au cartonase, 2/3 nu sunt pe placul antrenorului si uite asa d-l Rednic iar se plange ca nu o sa aibe nici 18 jucatori sa i treaca pe foaia de arbitraj,d´apoi sa antreneze, dar mai antreneaza?!..

nu mai trebuie sa astepte iarna ,deja se plang altii de ei !:))

394966434424757
Mihai Dinu  •  26 Noiembrie 2021, 01:50

Din iarna, din 25, 2/3 se accidenteaza, 2/3 nu sunt in forma sau nemotivati, 2/3 au cartonase, 2/3 nu sunt pe placul antrenorului si uite asa d-l Rednic iar se plange ca nu o sa aibe nici 18 jucatori sa i treaca pe foaia de arbitraj,d´apoi sa antreneze, dar mai antreneaza?!..

Vezi toate comentariile (9)
Comentează