FOTBAL  »  Superliga  »  FOTBAL

8 decembrie. Ziua în care Steaua a bătut Dortmund cu un voleibalist în poartă, iar Craiova a măsurat porţile cu Bordeaux

Articol de GSP - Publicat joi, 08 decembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 08 decembrie 2011 13:48

Radio GSP a celebrat o zi specială pentru două dintre echipele româneşti de tradiţie, Steaua şi Universitatea Craiova. Mărturiile lui Emerich Ienei şi Rodion Cămătaru sînt pline de informaţii interesante şi momente fabuloase de la victoriile cu Bordeaux şi Borussia Dortmund.


8 decembrie 1957
Steaua - Borussia Dortumund. Prima victorie europeană a Stelei
Emerich Ienei, în direct la Radio GSP: "Am pierdut acolo cu 4-2, la noi am bătut cu 3-1. La ei n-am avut portari, fiindcă amîndoi erau accidentaţi. Am fost nevoiţi să luăm un voleibalist timişorean care se mai antrena cu noi. În al treilea meci am pierdut cu 3-1. Regulamentul nu permitea schimbări, iar în secunda 30 Vasile Zavoda s-a accidentat. Am coborît eu fundaş dreapta. Aveam 20 de ani atunci cînd se juca meciul. Acasă am jucat cu 65.000 de spectatori în tribună, era o sărbătoare. Echipa naţională era construită pe jucători de la Steaua. A fost singura victorie obţinută de Steaua împotriva nemţilor, mă simt mîndru".

Radio GSP a celebrat o zi specială pentru două dintre echipele româneşti de tradiţie, Steaua şi Universitatea Craiova. Mărturiile lui Emerich Ienei şi Rodion Cămătaru sînt pline de informaţii interesante şi momente fabuloase de la victoriile cu Bordeaux şi Borussia Dortmund.

8 decembrie 1957
Steaua - Borussia Dortumund. Prima victorie europeană a Stelei
Emerich Ienei, în direct la Radio GSP: "Am pierdut acolo cu 4-2, la noi am bătut cu 3-1. La ei n-am avut portari, fiindcă amîndoi erau accidentaţi. Am fost nevoiţi să luăm un voleibalist timişorean care se mai antrena cu noi. În al treilea meci am pierdut cu 3-1. Regulamentul nu permitea schimbări, iar în secunda 30 Vasile Zavoda s-a accidentat. Am coborît eu fundaş dreapta. Aveam 20 de ani atunci cînd se juca meciul. Acasă am jucat cu 65.000 de spectatori în tribună, era o sărbătoare. Echipa naţională era construită pe jucători de la Steaua. A fost singura victorie obţinută de Steaua împotriva nemţilor, mă simt mîndru".

CCA Bucureşti: Ion Voinescu, Vasile Zavoda II (capitan), Alexandru Apolzan, C-tin Dragomirescu, Ştefan Onisie, Emerich Jenei, Gheorghe Cacoveanu, Gheorghe Constantin, Ion Alecsandrescu, Francisc Zavoda, Nicolae Tătaru

 

8 decembrie 1982
Craiova-Bordeaux 2-0
Rodion Cămătaru, în direct la Radio GSP: "Bordeaux era o echipă foarte bine organizată. Am lovit bara după o săritură la cap. Am mers după meci şi am măsurat poarta, dar bara era mai jos, era mai mică în înălţime. Cîţiva centimetri au însemnat enorm de mult. Erau porţi de lemn care se transformau din cauza căldurii. După meci a fost ceva de vis, a fost un cenaclu Flacăra strîns de Adrian Păunescu şi au venit 100.000 de oameni. Erau mulţi invitaţi, a venit şi Nadia. Toată lumea bună venea la Craiova".

Universitatea: Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu, Ticleanu, Donose (58 Geolgau), Balaci, Crisan (83 Cartu), Camataru, Irimescu.

Citește și:
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (13)
petrusm
petrusm  •  08 Decembrie 2011, 20:32

ORACOLUL DUPLICITAR SI NASUL FRUSTRAT CA A JUCAT TOATA VIATA CU TRIBUNELE GOALE ...CEA MAI FRUMOASA POVESTE CU TRIBUNE ARHIPLINE LA FIECARE MECI LA CARE JUCA STIINTA CRAIOVA ...ORIUNDE , DAR CU ADEVARAT ORIUNDE IN TARA ASTA ,UNDE JUCA STIINTA CRAIOVA NU SE GASEAU BILETE ...TIN MINTE CA LA MECIUL DIN SEMIFINALE CU BENFICA LISABONA DE LA CRAIOVA UN BILET SE VINDEA IN POLITEHNICA DIN BUCURESTI LA NEGRU CU 400 LEI , CAND EL ERA 30 LEI ...dragomir si sandu, giobany scuipatorul si satana barbugiul ,alaturi de tot felul de bisnitari au distrus fotbalul adevarat...Acum avem echipe fara suporteri gen CHIAJNA , OTOPENI, MIOVENI, ASTRA GIURGIU, BRANESTI ...MAI TREBUIE ORACOLUL SA BAGE PE VICTORIA IN A

petrusm
petrusm  •  08 Decembrie 2011, 20:29

CEA MAI FRUMOASA POVESTE CU TRIBUNE ARHIPLINE LA FIECARE MECI LA CARE JUCA STIINTA CRAIOVA ...ORIUNDE , DAR CU ADEVARAT ORIUNDE IN TARA ASTA ,UNDE JUCA STIINTA CRAIOVA NU SE GASEAU BILETE ...TIN MINTE CA LA MECIUL DIN SEMIFINALE CU BENFICA LISABONA DE LA CRAIOVA UN BILET SE VINDEA IN POLITEHNICA DIN BUCURESTI LA NEGRU CU 400 LEI , CAND EL ERA 30 LEI ...dragomir si sandu, giobany scuipatorul si satana barbugiul ,alaturi de tot felul de bisnitari au distrus fotbalul adevarat...Acum avem echipe fara suporteri gen CHIAJNA , OTOPENI, MIOVENI, ASTRA GIURGIU, BRANESTI ...MAI TREBUIE ORACOLUL SA BAGE PE JUVENTUS COLENTINA IN A ,CA SA SE FACA DE KKAO TOTUL...VAI MAMA NOASTRA ....

validinamovistul
validinamovistul  •  08 Decembrie 2011, 20:06

In prezent, nu mai este fotbalul care se juca in anii '80. Era o placere enorma sa te uiti la un meci de fotbal, de aceea si tribunele erau arhipline! Acuma la ce vezi pe teren nu rezisti sa stai in tribune pana la final!

Vezi toate comentariile (13)
Comentează