FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - ASTRA 1-1

ACADEMICA CLINCENI - ASTRA 1-1 // VIDEO Două autogoluri au decis primul meci al etapei #9 » Cum arată ACUM clasamentul

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 septembrie 2019 19:30

Academica Clinceni și Astra Giurgiu au remizat, scor 1-1 (Tamaș 32 ag. / Al. Popescu 45+3), în primul meci al etapei #9 din Liga 1.

Meciul disputat la Călărași a fost unul lipsit de ocazii, cele două formații terminând partida cu câte două șuturi pe spațiul porții adverse.

Cele două goluri au venit în prima repriză. Gabriel Tamaș a marcat în propria poartă în minutul 31, fiind la al doilea autogol de la revenirea în România. Fundașul central al giurgiuvenilor a fost imitat de Alexandru Popescu, în al treilea minut de prelungire al primei reprize. Mijlocașul ilfovean a deviat în proprie poartă o minge venită din corner, de la Constantin Budescu.

1.200 de spectatoriau asistat la partida dintre Clinceni și Astra

Finalul a fost dinamizat de eliminarea căpitanului oaspeților, Radunovic, din minutul 75. Ultimul sfert de oră a fost unul pe contre, cu formația lui Dan Alexa ratând două oportunități importante.

Clinceni ajunge la 6 puncte și e pe locul de baraj în acest moment. Astra acumulează 12 puncte și ocupă locul 6. Îl poate pierde la finalul etapei în fața Botoșianului, lui Sepsi sau a lui Dinamo.

Clinceni - Astra 1-1

• Au marcat: Tamaș '32 (autogol) / Popescu 45+2 (autogol)
  • Radunovic (Astra) a văzut cartonașul roșu în minutul 74 pentru un fault în postura de ultim apărător

Academica Clinceni: 1. Vâlceanu - 14. G Matei, 15. Okan Chatziterzoglou, 29. Patriche, 21. Dobrescu - 3. Achim, 89. Șut, 37. Cebotaru, 11. Popescu - 9. Buziuc, 77. Vojtus
Rezerve: Ureche, Răuță, Barbu, Buș, Dumitru, Deretti, Nsiah
Antrenor: Marin Duna

Astra Giurgiu: 33.Kitanov - 20. Bruno, 4. Graovac, 30. Tamaș, 3. Radunovic - 21. Crepulja - 11. Gheorghe, 6. Simion, 90. Răduț, 50 Budescu - 77. Stahl
Rezerve: Lazar, Dima, Dandea, Biceanu, Matei, Ajayi, Tounkara
Antrenor: Dan Alexa

Stadion: „Ion Comșa" (Călărași)
Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Asistenți: Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Mihai Marica (Bistrița) / Rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”