FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - GLORIA 3-1

Accidentare stupidă, an 2012 încheiat » Marius Constantin s-a lovit după doar şase minute în meciul cu Bistriţa

225 de minute în 3 partide, în toate competițiile, bifase în acest sezon Constantin pentru rapidiști

Articol de - Publicat duminica, 16 septembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 16 septembrie 2012 15:10

Marius Constantin s-a lovit aseară, în minutul 6, de o bordură aflată în faţa propriei bănci de rezerve. Şi a încheiat sezonul de toamnă.

Curat ghinion pentru Marius Constantin. Apărătorul de 28 de ani a încercat, în debutul partidei, să facă o fază spectaculoasă, undeva în tuşă, dar a călcat strîmb cu piciorul drept, pe care şi l-a prins în bordura din faţa bănci de rezerve! De la început a simţit că e o accidentare teribilă, suferind din plin, şi n-a mai putut continua jocul, fiind schimbat în minutul 9, cu Mihai Roman. Fotbalistul va fi supus astăzi unei investigaţii medicale amănunţite, pentru a se şti exact cît va sta departe de gazon, dar estimările sînt sumbre.

"Simt că nu va fi bine deloc, cred că voi pierde în jur de trei luni. Mai mult ca sigur, mă pricep la astea. Pînă la anul nu cred că voi mai putea juca, am ruptură de ligamente. O să fac control, dar simt că nu-s bine", a mărturisit Constantin pentru Gazeta Sporturilor, încă de la pauză. Dacă medicii vor confirma ceea ce estimează jucătorul, Marius îşi pune ghetele în cui pînă în 2013.

Penalty neacordat pentru giuleşteni
Dacă în minutul 12 a văzut bine penalty la intervenţia lui Cafasso asupra lui Teixeira, arbitrul Cătălin Busi a închis ochii la o fază, în minutul 23, în acelaşi careu al bistriţenilor, cînd Peteleu l-a busculat clar pe Bilaşco. Mai mult, Peteleu risca primirea măcar a unui cartonaş galben la acea fază. Spre finalul primei reprize, un alt duel în careul ardelenilor: Reano îl busculează pe Roman, în încercarea de a-l deposeda de balon, însă reluările arată că jucătorul oaspeţilor atinge mingea cu vîrful ghetei.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”