FOTBAL  »  Superliga  »  CNA

Adio contracte din pariuri? Zeci de mari nume din sport, scoase din reclame de CNA!

Gică Hagi și Ilie Dumitrescu, într-un spot publicitar al Superbet
Gică Hagi și Ilie Dumitrescu, într-un spot publicitar al Superbet

Articol de - Publicat joi, 26 iunie 2025 12:01 / Actualizat joi, 26 iunie 2025 12:47

Miercuri, în şedinţa publică a Consiliului Naţional al Audiovizualului, s-a votat faptul că persoanele publice nu mai au voie să apară în reclame la jocurile de noroc pe TV, în online și radio.

„Este interzisă difuzarea de publicitate pentru jocuri de noroc în care sunt prezente personalităţi ale vieţii publice, culturale, ştiinţifice, sportive sau de alte persoane, care, datorită notorietăţii în mediul online, pot încuraja participarea la astfel de jocuri”, se arată în articolul 110, alineatul 7, din nouul Cod Audiovizual, potrivit Pagina de Media.

Zeci de mari nume din sport, scoase din reclame la case de pariuri

CNA va trebui să detalieze cum va fi aplicată noua dispoziție. De exemplu, una dintre problemele care se pot ridica este cum poate fi definit termenul de „personalitate a vieții publice, culturale, științifice, sportive”.

Conform sursei citate, noua prevedere va fi obligatorie peste 3 luni, după ce Codul Audiovizual va intra în vigoare. În ultimii ani, numeroși foști mari sportivi sau persoane din apropierea sportivilor au apărut în reclame ale caselor de pariuri la TV, dar și în online.

Printre ei se numără cele mai mari personalități: Ilie Năstase, Gică Hagi, Gică Popescu, Adi Ilie, Florin Răducioiu, Ilie Dumitrescu, Adrian Mutu, Dan Petrescu, Florin Prunea, Bogdan Stelea, Gică Craioveanu, Gabi Balint, Luminița Huțupan, Ciprian Marica, Marius Lăcătuș, Eric, Benny, Ana Maria Brânză, Cristina Neagu, Larisa Iordache, Dumitru Dragomir, Giovanni Becali etc.

Printre personalitățile care au apărut în reclame la casele de pariuri se numără și jurnaliști cunoscuți, precum Vali Moraru, Emil Grădinescu, Mihai Mironică, Andrei Niculescu, Lucian Lipovan etc.

„În cazul serviciilor media audiovizuale la cerere, furnizate prin orice mijloc, programele audiovizuale care conţin jocuri de noroc, precum şi spoturile publicitare care promovează astfel de jocuri, trebuie să se difuzeze cu respectarea protecţiei minorilor”, se mai arată în articolul 110 din Codul Audiovizualului.

Citește și:
„Camuflată” pentru pârtie, o recunoști? Basmul anului 2025 în tenis: cel mai bun loc din carieră și zeci de sponsori care „roiesc”
Tenis
„Camuflată” pentru pârtie, o recunoști? Basmul anului 2025 în tenis: cel mai bun loc din carieră și zeci de sponsori care „roiesc”
Începe agitația la FCSB » Pe cine sacrifică formația campioană după ultima decizie a lui Becali
Superliga
Începe agitația la FCSB » Pe cine sacrifică formația campioană după ultima decizie a lui Becali
Cristina Laslo, interviul finalului de an: „Lumea e razna, așa am votat!” » Despre conflictul cu Pera: „Singurul cuvânt!” + abordează un subiect tabu în România: „Nu sunt împotriva unei relații cu o fată”
Handbal
Cristina Laslo, interviul finalului de an: „Lumea e razna, așa am votat!” » Despre conflictul cu Pera: „Singurul cuvânt!” + abordează un subiect tabu în România: „Nu sunt împotriva unei relații cu o fată”
Nu Vătăjelu! El este fundașul român transformat într-o prioritate la Dinamo
Superliga
Nu Vătăjelu! El este fundașul român transformat într-o prioritate la Dinamo
ULTIMA ORĂ Bolojan permite ministerelor să-și ia mașini de peste 1.600 cm³ și 23.000 euro
Profit.ro
ULTIMA ORĂ Bolojan permite ministerelor să-și ia mașini de peste 1.600 cm³ și 23.000 euro
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (42)
reddog2100
reddog2100  •  27 Iunie 2025, 00:37

Este vorba de niste persoane din lumea sportului,cunoscute de un anumit numar de persoane,,care nu sant nici pe departe mari personalitati sau mari nume sau mici nume sau chiar genii cum va place sa-i numiti.Cand ii cauti mai bine,majoritatea au 4-8 clase facute pe relatii si e un chin chiar sa-si scrie corect numele,dar au sofer personal pentru ca nu reusesc sa treaca la examen proba teoretica!

liviuemil
liviuemil  •  26 Iunie 2025, 21:35

Scoateti reclamele la pariuri definitiv cel putin in televiziune.

michael
michael  •  26 Iunie 2025, 21:21

Unii sunt atât de ”săraci”, că li s-a înroșit nasul!!

Vezi toate comentariile (42)
Comentează