FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV „ADN-ul lui Dinamo nu mai există!” » Legenda clubului spulberă conducerea: „Ca la români! Vai și amar de capul nostru”

Dinamo a ratat la mustață principalul obiectiv al sezonului trecut, calificarea în cupele europene / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)
Dinamo a ratat la mustață principalul obiectiv al sezonului trecut, calificarea în cupele europene / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat marti, 23 iunie 2026, 00:22 / Actualizat marti, 23 iunie 2026 00:22

Cornel Țălnar, 69 de ani, fotbalist reprezentativ pentru Dinamo la începutul anilor '80, ulterior antrenor al „câinilor roșii” în mai multe mandat, e profund dezamăgit de mișcările de trupe produse vara aceasta la fostul său club. Într-un dialog cu Gazeta Sporturilor, experimentatul tehnician a enumerat aspectele care l-au nemulțumit în ultima perioadă.

Dezamăgit de campania de transferuri din această vară, de plecarea lui Florentin Petre - „ultimul dinamovist din club” - precum și de schimbarea inopinată a siglei, Cornel Țălnar vine cu o concluzie dezarmantă în interviul acordat Gazetei: „S-a pierdut de tot ADN-ul de dinamovist!”.

Nu e pentru prima oară când Cornel Țălnar adoptă o astfel de poziție împotriva actualului management de la Dinamo. Cel poreclit „Țânțarul” a mai criticat și în trecut conducerea în fruntea căreia se află Andrei Nicolescu.

Cornel Țălnar nu mai are răbdare: „ADN-ul lui Dinamo nu mai există!”

„Probabil că au unele transferuri la care se lucrează... Am văzut că au adus doar copii. Ce fac ei? Se duc în cantonament cu unii și apoi, peste două săptămâni, când începe campionatul, aduc alți jucători? E complicat.

Pe mine mă miră faptul că n-au început să lucreze mai repede. Ce faci? Pleci cu unii în cantonament, apoi aduci alții? E ca la români. Până vin... Începe campionatul și suntem vai și amar de capul nostru!

Dar atât timp cât Dinamo nu are niciun dinamovist în curte, e greu să faci performanță. A fost Florentin, dar cu o floare nu se face primăvară. Iar acum nu mai e nici el!

ADN-ul lui Dinamo nu mai există! Noi doar zicem că suntem cu Dinamo, facem stemele cum le facem... (n.r. aluzie la conducere). Normal că sunt supărat când văd că nu se întâmplă nimic. Speranțele erau foarte mari, iar acum, dintr-odată, stăm și așteptăm de la o zi la alta, dar de fapt nu se întâmplă nimic.

S-a schimbat antrenorul, antrenorul nu cunoaște jucătorii... Până îi cunoaște, trece turul, apoi probabil că și-i schimbă, că n-are rezultate. Și tot așa”, a declarat Țălnar, în exclusivitate pentru GSP.ro.

„ADN-ul lui Dinamo nu mai există!” » Legenda clubului spulberă conducerea: „Ca la români! Vai și amar de capul nostru”
Cornel Țălnar a vorbit despre strategia lui Dinamo / Sursă foto: Facebook

Dinamo, campanie de transferuri cu frâna de mână trasă

Dinamo a deplasat în cantonamentul din Polonia un lot în care se regăsesc numeroși jucători tineri, acontați vara aceasta sau reveniți în club după perioada de împrumut. „Câinii” i-au pierdut pe Kennedy Boateng și Eddy Gnahore și, până în acest moment, nu i-au transferat decât pe Ianis Doană, Răzvan Radu și Adriano Manole, trei fotbaliști de perspectivă care intră în planurile de viitor ale clubului. Doar primii doi au făcut deplasarea în stagiul de pregătire polonez.

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează