FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FC SEUL 1-2 (0-1)

Agentul 207

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 februarie 2009 00:00

CFR a înregistrat a doua înfrîngere din cele 9 meciuri amicale disputate pînă acum: 1-2 cu FC Seul

Campionii au prins greu pulsul amicalului cu sud-coreenii de la FC Seul. Uhrin mai operează cu variabile în ceea ce priveşte rolul jucătorilor săi. Ieri, cehul l-a încercat pe Dario Flores în faţa apărării, iar Panin a asigurat flancul stîng al apărării. În atac, nici o surpriză: cuplul Yssouf Kone - Dubarbier va fi opţiunea lui Uhrin şi în campionat. Ocaziile au cam lipsit însă în prima repriză, şuturile lui Peralta (9) sau Pereira (28) fiind rezolvate uşor de portarul asiaticilor. În schimb, la cealaltă poartă, insistenţa lui FC Seul a fost răsplătită. :X

Nuno Claro a boxat în faţă un şut de la 22 de metri, fiind bătut apoi după o reluare plasată la colţul lung (35). Culio şi Pereira au instrumentat reacţia de orgoliu a clujenilor, însă şuturile lor n-au prins cadrul porţii. După pauză, "vişiniii" au reuşit să egaleze în urma unei acţiuni dezvoltate cursiv. Peralta a şutat puternic de la 25 de metri, goalkeeper-ul coreean a respins pînă la Yssouf Kone, iar ivorianul l-a învins cu un şut plasat (54). :) Ploaia izbucnită la jumătatea celei de-a doua reprize a diluat planurile tactice ale lui Uhrin. Nervii au cedat, Gabi Mureşan fiind eliminat, iar coreenii au produs surpriza pe contraatac (90). 1-2 şi a doua înfrîngere pentru CFR în cele 9 amicale disputate pînă acum.

Cantonament prelungit
Clujenii şi-au prelungit cantonamentul din Turcia, unde vor sta pînă joi. Conducerea a luat această decizie din cauza faptului că la Cluj terenurile de antrenament sînt îngheţate. Pentru a nu periclita ultima parte a pregătirii înaintea startului campionatului, şefii CFR-ului au hotărît ca delegaţia campionilor să rămînă pînă joi la Belek. Probabil, CFR va mai perfecta un amical în această perioadă. Conform programului iniţial, clujenii ar fi trebuit să revină astăzi în ţară.

7 victorii şi 2 înfrîngeri e palmaresul CFR-ului în meciurile de pregătire ale iernii