FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - UTA

Rrahmani a intrat în istoria Superligii! Gol după o gafă rarisimă în meciul cu UTA

Albion Rrahmani/ foto Cristi Preda (GSP)

Articol de , - Publicat miercuri, 28 februarie 2024 21:05 / Actualizat miercuri, 28 februarie 2024 22:47

Rapid - UTA. Albion Rrahmani, atacantul giuleștenilor, a deschis scorul în minutul 1. După 53 de secunde, mai exact, tabela arăta 1-0.

Rrahmani a profitat de o gafă monumentală a lui Benga. Stoperul de la UTA i-a pasat mingea kosovarului, care a rămas singur cu portarul. Albion i-a pasat însă lui Hasani, care a ratat, Benga a revenit și a scos de pe linia porții. Doar că balonul a revenit la Rrahmani, care a marcat al 10-lea gol. În repriza a doua, el a reușit „dubla”.

+22 FOTO

Albion Rrahmani a scris istorie în Rapid - UTA

Rrahmani nu doar că a marcat, dar a intrat în istoria Superligii în ceea ce privește jucătorii străini.

Albion Rrahmani este unul dintre marile câştiguri ale ediţiei curente la capitolul jucători. Vârful kosovar a înscris de 11 ori şi este doar al doilea jucător străin care marchează cel puţin 10 goluri pentru Rapid în stagiunea de debut în Superligă, performanţă reuşită până în prezent doar de brazilianul Juliano Spadacio, care a punctat de 16 ori în ediţia 2008 - 2009.

În total, 29 de străini au marcat cel puţin 10 goluri în primul lor sezon în campionatul României, cel mai rapid care a ajuns la această bornă fiind tunisianul Hamza Younés, care, în 2011 - 12, a avut nevoie de doar 818 minute în tricoul Petrolului.

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!