FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

EXCLUSIV Cum explică Alex Chipciu prima calificare a formației U Cluj în cupele europene după 53 de ani: „Fiecare a contribuit mai mult față de anii trecuți, când doar eu și Nistor ieșeam în evidență”

Alex Chipciu
Alex Chipciu

Articol de - Publicat joi, 12 iunie 2025 15:52 / Actualizat joi, 12 iunie 2025 16:28

Alex Chipciu (36 de ani) a fost prezent la emisiunea GSP Live Special, moderată de Mihai Mironică, și a comentat și analizat sezonul recent încheiat în tricoul lui U Cluj.

Alex Chipciu a explicat calificarea în cupele europene, după ce și-au asigurat locul 4 în clasamentul din Superligă. Jucătorul a analizat contribuția pe care a avut-o fiecare coleg al său la performanța din acest an.

U Cluj, aproape de al patrulea transfer al verii » Cine e jucătorul pe care a pus ochii Ioan Ovidiu Sabău
MERCATO
U Cluj, aproape de al patrulea transfer al verii » Cine e jucătorul pe care a pus ochii Ioan Ovidiu Sabău

Alex Chipciu a vorbit despre parcursul lui U Cluj în Superligă: „Fiecare a contribuit la acest succes mai mult decât se întâmpla anii trecuți”

„Eu nu-mi dau seama, nu știu cum să mă percep pe teren sau în afară, dacă sunt tânăr sau nu pentru fotbal. Am fost bine sezonul ăsta și ne-am calificat în Europa. Fiecare a contribuit la acest succes mai mult decât se întâmpla anii trecuți când eu și Nistor ieșeam în evidență.

Lucas Masoero a fost unul dintre pilonii echipei, ne-am fi dorit să mai rămână. Blănuță a dat o grămadă de goluri, Rață a fost bun. Vedem ce va fi în noul sezon, baza o avem de vreo 3 ani. Și anul trecut am fost aproape de play-off, aproape de finala Cupei.

Eram foarte negativist în privința noului sezon, dar am avut o performanță incredibilă. Acum mi-e frică să am speranțe prea mari, în fotbal orice e posibil. Mă gândesc la Sepsi, a retrogradat cu acel buget mare și cu jucători buni”, a declarat Alex Chipciu la GSP Live Special.

Chipciu va ajuta echipa națională în orice moment, dacă va fi convocat

Chipciu a vorbit și despre faptul că a plecat în vacanță în familia, urmând să plece chiar astăzi la Cluj, întrucât elevii lui Sabău încep pregătirile de azi. Jucătorul lui U Cluj a fost, de asemenea, prezent la meciul „tricolorilor” din Austria.

Chipciu a declarat că a acumulat foarte multă oboseală la finalul sezonului și că avea mare nevoie de o vacanță, așadar acum abia așteaptă să se antreneze.

Chipciu a spus în cadrul emisiunii că ar ajuta echipa națională în orice moment, în ciuda vârstei pe care o are. Jucătorul a adăugat că împărtășește pasiunea despre fotbal cu fiicele lui.

„A fost haos cu vacanța, aveam pregătirile și au fost date peste cap. La București am ajuns ieri, azi plec la Cluj. Echipa își începe de azi pregătirea. Am fost cu soția vreo 7 zile la plajă, am fost relaxați.

Am fost în Cipru, apoi am fost cu toată familia la meciul din Austria. Când termini sezonul ești atât de încărcat, abia aștepți vacanța, dar apoi iar începi cu fotbalul, acum am chef iar să mă antrenez. Așa se întâmplă mereu, ești full pe final și după începi iar.

Fetele n-au cum să-și dea seama cum eram la 21, 22 de ani. N-am fost Roberto Baggio, dar... Fac comparație cumva între fotbaliști tineri și eu, sau Chiricheș. Când mergeam la națională și mă întrebau cu cine mă înțeleg mai bine.

Aș ajuta echipa națională în orice moment, dar nu e același entuziasm, când eram tânăr era altfel. Acum m-au văzut fetele la echipa națională, voiau să fiu iar în prim plan. Sunt fete, dar se uită foarte mult la fotbal.

Ne uitam la Barcelona - Real Madrid, era meciul seara, ele mergeau la școală a doua zi. Eu sunt cu Barcelona, după culori”, a declarat Chipciu la GSP Live Special.

Citește și:
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
Campionate
„Cuplat” cu Sydney Sweeney, fotbalistul de națională a rupt tăcerea: „Vă rog”
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Superliga
S-a încheiat discuția! Gigi Becali, anunț după negocierile cu Al Gharafa
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Superliga
Gino Iorgulescu anunță un cutremur în Superliga: „Ar putea să nu termine campionatul”
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Superliga
Distracție maximă cu iubitele înainte de cantonament! Bîrligea cucerește Kenya, Târnovanu face show în Tenerife
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Profit.ro
Ciobani amendați pentru depășirea numărului maxim de câini FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (2)
Prepurgel
Prepurgel  •  12 Iunie 2025, 19:14

Da bah,s-a vazut cum„ieșeai in fața” tu-in meciurile cu fcsb-când ce sa vezi -dadeai pase de gol...adversarilor,in propriul careu!

Rasunda23.
Rasunda23.  •  12 Iunie 2025, 16:15

I-au murit laudatorii? vai de capul lui

Vezi toate comentariile (2)
Comentează