FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC ARGEȘ

VIDEO + FOTO Ce le face Hagi? Schema la indigo prin care le-a anesteziat pe FCSB și FC Argeș

Constantin Grameni (19 ani) a marcat în minutul 7 al meciului Farul - FC Argeș, din pasa lui Alexi Pitu (20 de ani). Faza este una similară cu cea a reușitei din victoria cu FCSB, scor 3-1.

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 septembrie 2022 19:27 / Actualizat duminica, 11 septembrie 2022 19:36

Gică Hagi a fost lăudat în prima parte a sezonului pentru modul în care a redresat fotbaliști precum Denis Alibec și Gabriel Torje. „Regele” continuă să lanseze și tineri din academie, iar traseele dintre ei sunt uneori indescifrabile de apărările adverse.

De ce Dan Șucu n-ar trebui să dea lecții » Fotbalul a fost luat prizonier. Complici: cluburile, Statul, Liga și Federația
EDITORIAL

Colaborarea dintre Pitu, autor a 5 pase decisive în acest sezon, și Grameni devine una care sperie defensivele adverse. Ei au creat două faze asemănătoare în meciurile cu FCSB și FC Argeș.

Ideea „Regelui” este un clară. Aglomerează jocul în banda dreaptă a atacului, Pitu își atrage adversarii, apoi pasează în centrul careului, unde Grameni apare mereu nemarcat!

Pitu - Grameni, combinație marcă înregistrată

În minutul 7 al meciului cu FC Argeș, la scorul de 0-0, Pitu l-a depășit ușor pe veteranul Marius Constantin. Ajuns aproape de linia de fund a terenului, a ridicat privirea și a întors mingea spre punctul de la 11 metri.

Ce le face Hagi? Schema la indigo prin care le-a anesteziat pe FCSB și FC Argeș
Pitu, pasă spre Grameni / FOTO: captură @Orange Sport 1

Constantin „Dina” Grameni era singur la 11 metri și a șutat cu multă siguranță, cu stângul, fără nicio șansă pentru Greab.

Grameni, gol simplu în meciul cu FC Argeș

VIDEO cu golul marcat de Grameni și pasa lui Pitu

Pitu și Grameni, mat pentru defensiva lui Dică

Schema a fost pusă în aplicare prima dată în minutul 77 al meciului cu FCSB, de pe 1 septembrie, la scorul de 2-1. Pitu a sprintat aproape de fanionul de la colțul terenului. A fost întâmpinat de Radunovic și Dawa.