FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA

Alexandru Mitriță, elogii în fața jurnaliștilor după succesul cu Farul: „Tot ce ne spune e cu cap”

Mirel Rădoi și Alexandru Mitriță, foto: Facebook @Universitatea Craiova +11   FOTO
Mirel Rădoi și Alexandru Mitriță, foto: Facebook @Universitatea Craiova

Articol de - Publicat sambata, 01 martie 2025 21:48 / Actualizat sambata, 01 martie 2025 21:59

Universitatea Craiova a câștigat acasă, scor 1-0, cu Farul, în etapa #29 din Superliga. Alexandru Mitriță a fost unicul marcator al partidei din Bănie, cu reușita semnată în minutul 44, iar la final a tras primele concluzii la flash-interviu.

La fel ca la ultimele dueluri ale oltenilor, Mitriță a fost „one man show” și declarat „omul meciului”, reușind să înscrie în jocul contra echipei lui Hagi golul de 3 puncte.

Ce s-a întâmplat în ultima săptămână la Universitatea Craiova » Rădoi, detalii din interior: „Am exagerat! Dacă nu câștigam această partidă, ne asumam”
Craiova - Farul
Ce s-a întâmplat în ultima săptămână la Universitatea Craiova » Rădoi, detalii din interior: „Am exagerat! Dacă nu câștigam această partidă, ne asumam”

După duel, acesta a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Mirel Rădoi, care are 5 victorii și un egal de când s-a întors în Bănie. Nu l-a uitat nici pe mentorul de la începutul carierei sale, Gică Hagi.

Alex Mitriță, din nou decisiv pentru Universitatea Craiova

„Era cel mai important, să câștigăm, știam că ne așteaptă un meci foarte greu, aveau o posesie foarte bună, i-am anihilat, suntem bucuroși că am luat cele 3 puncte.

De la dansul am învățat (n.r. Gică Hagi), el m-a pus să joc la o vârstă foarte fragedă, mi-a dat încredere, îi mulțumesc foarte mult.

Într-un meci sunt ratări, important e că ajungem la finalizare, punem în teren ce lucrăm la antrenament, importante sunt cele 3 puncte.

De când a venit (n.r. Mirel Rădoi) avem 5 victorii și un egal, face o treabă foarte bună, ne pune pe teren foarte bine, jucăm agresiv, o posesie bună, după pierderea mingii avem reacție, important e să ascultăm ce zice Mister, că tot ce spune e cu cap.

Fiecare meci e important pentru noi, ne dorim să dăm totul, indiferent de adversar, ne dorim să luăm fiecare meci în parte”, a spus Alex Mitriță, după meciul câștigat cu Farul, la flash-interviu, la emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport.

Evident că trebuie să discutăm despre Mitriță. Aduce un plus mare echipei, aduce un plus de valoarea individuală, pus în slujba echipei. E un lider și bate cu presiune mare la porțile echipei naționale.

- Mirel Rădoi, după meci, despre Alex Mitriță

Imagini din timpul meciului Craiova - Farul 1-0

Universitatea Craiova - Farul
Mirel Rădoi
Universitatea Craiova - Farul
Mirel Rădoi și Gică Hagi
Universitatea Craiova - Farul
+6 FOTO

În urma rezultatului de sâmbătă seara, Craiova urcă provizoriu pe locul 1 în Superliga, cu 52 de puncte, la egalitate cu FCSB, care joacă mâine, cu Rapid. De partea cealaltă, Farul rămâne pe locul 10, cu 34 de puncte.

Clasamentul din Superliga

Citește și:
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România își află adversarele, dacă se califică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România își află adversarele, dacă se califică
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Superliga
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (1)
dandana
dandana  •  02 Martie 2025, 10:11

Pentru mine Gâlcă este un antrenor foarte bun. Ce nu a înțeles, este faptul ca posesia nu mai este ce era. De aceea azi Barcelona sau Real Madrid iau bătaie în campionat, acuma ceva timp nu se întâmpla asta. Exemplu Manchester City care este dezastru. Odată cu Rădoi am schimbat asta, și jucam spre poartă, dar și mai mult tupeu. Are el trecut la fcsb, dar ca orice oltean, Craiova a fost mereu în inima lui, iar dacă Craiova îl avea pe Rădoi ca jucător sigur lua cel puțin un campionat. Rădoi a fost cel mai bun jucător de la fcsb fără doar și poate. Aici doare, ca la Craiova nu s-au adus jucători de valoare ai Olteniei, și au fost cedați foarte ușor

Vezi toate comentariile (1)
Comentează