FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - FARUL 4-0

Cel mai dur discurs după rușinea trăită de Farul în Bănie: „Penibili! N-am crezut în viața mea că echipa asta o să arate așa”

Farul a fost de nerecunoscut în Bănie / foto: Raed Krishan +38   FOTO
Farul a fost de nerecunoscut în Bănie / foto: Raed Krishan

Articol de , - Publicat luni, 04 septembrie 2023 00:35 / Actualizat luni, 04 septembrie 2023 02:25

Andrei Artean (30 de ani), mijlocașul campioanei Farul, a fost protagonistul unui discurs extrem de dur la finalul partidei în care „marinarii” au încasat patru goluri de la FCU Craiova. Dobrogenii au fost umiliți în Bănie, 0-4, iar la Constanța se adună din ce în ce mai mulți nori negri.

Artean, care e unul dintre liderii Farului, nu s-a ferit de cuvinte după lecția de fotbal primită de constănțeni de la echipa condusă de preparatorul Dan Vasilică:

„N-am crezut în viața mea că echipa asta o să arate așa! Mister (n.r. - Hagi) ne-a transmis că, practic, pentru noi începe un nou an după eliminarea din Conference League. Trebuia să începem cu dreptul, să dăm uitării meciurile trecute. Am fost penibili, chiar am fost penibili!

Știam că întâlnim o echipă de mare calitate, dar nu ne așteptam să jucăm atât de slab. Dacă suntem obosiți? Nu mai contează! Trebuia să arătăm altfel și să nu ne prezentăm așa. Inevitabil, s-a acumulat puțină oboseală, dar asta nu-i o scuză”, a spus Artean, imediat după meci. 

Știam că au o echipă cu jucători de mare calitate. În campionat am început foarte prost, cu multe goluri primite. Trebuie să punem la punct faza defensivă și fazele fixe că altfel vom avea mari probleme sezonul acesta! Rezultatul acesta va schimba niște lucruri la echipă, va trebui să muncim mult în această pauză competițională.

- Dragoș Nedelcu, mijlocaș Farul

Tristețe în tribune: Bănia, aproape goală. Farul, încurajată de doar 20 de suporteri

Fără galerie, FCU Craiova a resimțit aspru aportul fanilor la meci. Doar 3.000 de spectatori au fost aseară în tribune la meciul cu Farul. „Știința, Știința!” se auzea din tribună în momentele în care juveții puneau în pericol poarta adversă. 

De cealaltă parte, în jur de 20 fani ai Farului au făcut deplasarea pentru a-și susține favoriții.

VIDEO Gică Hagi, înmărmurit! Campioana a aruncat prosopul în Bănie, după golul de 4-0 al lui Juan Bauza

Citește și alte știri de actualitate: 

Hagi, resemnat după rușinea de la Craiova: „Nicio scuză. Trebuia să vină și momentul ăsta”

VIDEO + FOTO FCU Craiova - Farul 4-0 » Uluitor: campioana Farul, snopită în Bănie de echipa preparatorului Vasilică!

Citește și:
Acord de ultimă oră în Turcia: Rapid îl cedează pe Rareș Pop tocmai la rivala din Superliga!
Superliga
Acord de ultimă oră în Turcia: Rapid îl cedează pe Rareș Pop tocmai la rivala din Superliga!
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Superliga
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Răspunsul oficial al TVR la oferta Antenei 1 pentru a prelua Mondialul: „Noi suntem în Evul Mediu, iar voi vreți investiții în fotbal?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Răspunsul oficial al TVR la oferta Antenei 1 pentru a prelua Mondialul: „Noi suntem în Evul Mediu, iar voi vreți investiții în fotbal?”
Mirel Rădoi, în tratative să preia noua echipă, la două luni de la plecarea bruscă din Bănie
Campionate
Mirel Rădoi, în tratative să preia noua echipă, la două luni de la plecarea bruscă din Bănie
Digi
Profit.ro
Digi "rupe" tot în Spania. Nou record pentru compania românească
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (2)
QED777
QED777  •  04 Septembrie 2023, 10:35

Adica declari ca Farul este echipa de calitate ?!? Eu nu inteleg Artean asta vorbeste despre o echipa de fierari betonisti sau eventual de zidari foarte harnici si talentati. Poate ca prin Constanta exista o firma de constructii Farul pe care o stie Artean. Daca fotbaliatorul se refera la fotbal atunci nu stie despe ce vorbeste. Echipa de calitate ? Sunteti rusinea Romaniei de cate ori mergeti ca lesinatii prin Europa

Clujean
Clujean  •  04 Septembrie 2023, 09:24

Vinde si ia pe cine te asculta , daca mai ai energie !

Vezi toate comentariile (2)
Comentează