FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Andrei Vlad, #1 în istoria FCSB! Locul 6 într-un top uriaș: peste Prunea și Duckadam

Golul primit de Andrei Vlad la Sf. Gheorghe // FOTO: Raed Krishan

Articol de , - Publicat luni, 12 aprilie 2021 09:22 / Actualizat luni, 12 aprilie 2021 11:07

Andrei Vlad, portarul FCSB-ului, e autorul unei performanțe majore în ultimele etape de Liga 1: a strâns peste 670 de minute consecutive fără gol încasat și e pe locul 6 all-time în această ierarhie în întreaga istorie a campionatului nostru, devansând nume precum Duckadam, Prunea, Arlauskis.

FCSB n-a câștigat la Sf. Gheorghe, terminând 1-1 cu Sepsi, dar meciul i-a oferit unuia dintre elevii lui Toni Petrea șansa să urce și mai mult într-un clasament extrem de valoros. Cel care conține portarii care au reușit cele mai îndelungi perioade de invincibilitate.

Andrei Vlad, care va împlini joi 22 de ani, a încasat gol de la Safranko în startul reprizei secunde, iar recordul său personal l-a stabilit la 673 de minute. Nu mai scosese mingea din plasă de la meciul cu Hermannstadt, pierdut cu 0-1 de către roș-albaștri, confruntare care a avut loc acum două luni, pe 14 februarie!

Andrei Vlad, peste Duckadam, dar și peste toți portarii de la FCSB

Nivelul pe care Andrei l-a atins îi aduce un loc fantastic în întreaga istorie a fotbalului românesc. Poziția a 6-a. Ar mai fi avut nevoie de încă 25 de minute pentru a-l depăși pe fostul petrolist Peterson Pecanha, iar dacă ar fi terminat și jocul cu Sepsi fără gol primit, atunci l-ar fi egalat și pe Bogdan Stelea, cel care e pe locul 4, dar nu cu Dinamo, Steaua sau Rapid, la care a evoluat, ci cu FC Brașov, în sezonul 2008-2009, când el era deja trecut de 40 de ani! Aproape dublul vârstei pe care o are în prezent goalkeeper-ul de la FCSB.

Liderul absolut al acestui top e un fost portar al Rapidului, Marin Andrei, care la mijlocul anilor '60 a strâns nu mai puțin de 770 de minute la rând fără gol. Marin Andrei a fost un portar important în istoria fotbalului românesc, a bifat titluri cu Rapid și Dinamo, a câștigat Cupa României cu Steaua și Chimia Rm. Vâlcea și a făcut parte din lotul României la Jocurile Olimpice din 1964, de la Tokyo, când "tricolorii" au terminat pe un valoros loc 5.

Niciun alt goalkeeper care a evoluat vreodată la FCSB nu se poate lăuda cu situația de azi a lui Vlad. În schimb, Steaua prinde podiumul, dar nu cu vreun portar care se identifică cu istoria clubului, gen Țop Voinescu, Haidu, Suciu, Vasile Iordache, Duckadam, Stângaciu, Gherasim, ci cu un transfer de top pe care l-a bifat la finalul anilor '80.

Program play-off Liga 1 » Șanse mari să vedem un meci cu titlul pe masă în ultima etapă
Play-off

Silviu Lung a ajuns în Ghencea în 1988 și a legat în '89-'90 peste 735 de minute fără gol. Lung a făcut eventul cu Steaua în 1989, an în care a disputat și finala Cupei Campionilor, 0-4 cu AC Milan. Defensiva din fața lui era formată din Dan Petrescu, Belodedici (Iovan), Bumbescu și Nicolae Ungureanu. z

16 e numărulmeciurilor din actualul campionat în care Vlad nu a încasat gol, el evoluând în 28 de etape, ceea ce înseamnă un procentaj care se apropie de 60%

Cele mai multe minute consecutive fără gol primit de un portar în Liga 1 all-time

Sepsi - FCSB 1-1 gol în minutul 56

270 de minutea bifat Andrei Vlad la Euro de tineret, fiind unul dintre integraliști, dar și printre cei mai buni "tricolori"

Andrei Vlad, face cel mai bun sezon

SezonMeciuriMedia notelor GSP
2017-2018115,56
2018-201965,4
2019-2020265,35
2020-2021306,24

413e locul ocupat de Andrei Vlad în topul valoric al tuturor portarilor din lume, ierarhie dominată de Oblak (Atletico Madrid), cotat la 90 de milioane de euro, urmat de Courtois (Real) și Ter Stegen (Barcelona), fiecare evaluat la 75 de milioane euro