FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - OŢELUL GALAŢI 5-0

Arbitraj pro-Steaua

Articol de - Publicat sambata, 02 mai 2009 00:00

Tudor şi asistentul Megheşan au avut 3 mari erori, toate judecate în defavoarea Oţelului, din acestea rezultînd golurile de 2-0 şi 4-0

Victoria la scor a Stelei a fost posibilă şi cu ajutorul brigăzii conduse de Alexandru Tudor. Nu mai puţin de 3 faze extrem de importante au fost judecate greşit, toate fiind pro-Steaua:

1. Eliminare, da, penalty, nu!
În minutul 44, Kapetanos a deviat cu capul spre Dayro, aflat la limita ofsaidului, asistentul Nicolae Megheşan a lăsat corect jocul să continue, iar columbianul a scăpat singur cu Kolev. Giurgiu l-a ţinut vreme de două-trei secunde de mînă, Tudor fluierînd în primă fază lovitură de la marginea careului. După ce s-a uitat la asistentul Megheşan, a dictat penalty şi l-a eliminat pe gălăţean.
Vezi penalty-ul obţinut de Dayro Moreno şi transformat de Goian  (video)

Reluările, dar şi explicaţia lui Ion Crăciunescu, care a spus că "se ţine seama nu de picioarele lui Dayro, ci de mîna lui Dayro, adică de locul contactului", arată că Giurgiu l-a ţinut pe columbian pînă înainte ca Dayro să ajungă cu tot corpul în careu. Imediat ce sud-americanul a dat să intre cu tot corpul în suprafaţa de pedeapsă, Giurgiu i-a dat drumul, astfel că decizia de a se acorda 11 metri a fost greşită. Nu însă şi eliminarea, Giurgiu oprindu-l pe Dayro într-o situaţie iminentă de gol.

2. Oţelul a avut 11 metri la 2-0
În repriza a doua, Ghionea a avut o intervenţie imprudentă asupra unuia dintre atacanţii gălăţeni, lovindu-l peste picioare. Era minutul 62, scorul 2-0, iar decizia care se impunea era penalty pentru Oţelul.
Vezi faza la care Oţelul cere penalty  (video)

3. Fault la reuşita lui Dayro
În fine, ultima eroare majoră a lui Tudor a fost la golul de 3-0. Andrei Ionescu a scăpat singur cu Kolev, n-a mai ajuns mingea, dar l-a faultat pe portarul Oţelului. Tudor n-a fluierat nimic, balonul a ajuns la Dayro, care a marcat în poarta goală.
Vezi golul marcat de Dayro Moreno  (video)

Doar cinci rezerve
Petre Grigoraş s-a văzut aseară în imposibilitatea de a aşeza pe bancă şapte jucători de rezervă. El a avut la dispoziţie doar un portar şi patru jucători de cîmp. Motivul? Accidentările în lanţ din ultima perioadă, cele mai importante fiind ale lui Sîrghi, Viglianti, Cojoc şi Paraschiv. Mai mult, dintre cei aflaţi pe banca de rezerve, doar portarul Abraham şi atacantul Elek erau sută la sută apţi din punct de vedere fizic! (Răzvan Rotaru)

Victoria la scor a Stelei a fost posibilă şi cu ajutorul brigăzii conduse de Alexandru Tudor. Nu mai puţin de 3 faze extrem de importante au fost judecate greşit, toate fiind pro- Steaua: