FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ

VIDEO Asta-i ultima! Scandalul de la Petrolul - FC Argeș a ajuns în Parlament! Un deputat AUR a luat cuvântul în plen, apoi a recurs la amenințări: „Sper să nu fie cazul să facem asta!”

Deputatul AUR Bogdan Velcescu / Sursă foto: Facebook
Deputatul AUR Bogdan Velcescu / Sursă foto: Facebook

Articol de - Publicat luni, 16 februarie 2026, 21:36 / Actualizat luni, 16 februarie 2026 22:01

Scandalul de arbitraj de la meciul lui FC Argeș cu Petrolul (1-2) intră într-o altă dimensiune. În timp ce Daniel Stanciu, oficial al piteștenilor, a amenințat cu un protest nemaivăzut la următorul meci de acasă, cel cu Farul, un deputat de Argeș, reprezentant al partidului AUR, a luat cuvântul luni, 16 februarie, în plenul Camerei Deputaților, abordând același subiect care a inflamat Supeliga în ultimele zile.

Deputatul Bogdan AUR Velcescu a declarat, de la tribuna Camerei Deputaților, că „noi, argeșenii, nu vom permite să fim călcați în picioare toți cei care fac diverse jocuri la București”, invocând presupuse „jocuri de culise” care ar afecta clubul FC Argeș.

Greșeala de arbitraj care a văduvit-o pe FC Argeș de trei puncte a ajuns până pe agenda de actualitate a Camerei Deputaților! Deputatul Bogdan Velcescu, 35 de ani, ales în circumscripția Argeș în legislatura 2024–2028 din partea Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), a luat cuvântul în plenul Camerei Deputaților, solicitând clarificări și aplicarea unor măsuri de urgență în urma celor întâmplate vineri.

Deputat AUR, mesaj cu amenințări în plenul Camerei Deputaților: „Să nu fim nevoiți să trecem la alte forme de protest”

Politicanul a „strecurat” în mesajul său și o formulare amenințătoare: „Sper să nu fie cazul să trecem la alte forme de protest.”

„Profit de atenția dumneavoastră din aceste momente pentru a-mi exprima nemulțumirea și, dacă vreți, o formă de protest asupra ceea ce s-a întâmplat la meciul FC Argeș - Petrolul. Dacă FRF-ul a venit să spună că este viciere de rezultat, nu înțeleg de ce nu se iau măsuri, nu înțeleg de ce ne uităm așa, lung, la aceste aspecte. Noi, argeșenii, nu vom permite să fim călcați în picioare de toți cei care fac diverse jocuri la București.

Sper să nu fie cazul să trecem la alte forme de protest. Mulțumesc pentru timpul acordat! ” a fost mesajul rostit de Bogdan Velcescu, de la tribuna Camerei Deputaților.

Velcescu ocupă și funcția de chestor al Camerei Deputaților, adică face parte din conducerea administrativă a forului legislativ.

A revenit cu un nou mesaj: „Este călcată în picioare o bucată de suflet argeșean!”

Ulterior, Velcescu și-a întărit gestul cu un mesaj publicat pe platformele sale de socializare:

„Într-o lume normală, politicul nu are ce să caute în sport… Totuși, sunt anumite momente în care trebuie să facem front comun, mai ales atunci când este călcată în picioare o bucată de suflet argeșean. M-am săturat să văd cum se fac jocuri de culise pentru unii și alții din Capitală.

Cine sunteți voi să vă permiteți asta?! Azi este despre FC Argeș, mâine despre buget și în alte zile despre «priorități»… gata, ajunge! Toți pentru Argeș!”, a scris Velcescu.

Radu Petrescu a declanșat un scandal monstru în fotbalul românesc

Radu Petrescu, arbitrul meciului Petrolul - Argeș 2-1, a luat o decizie de neînțeles în finalul meciului de la Ploiești. În minutul 86, acesta a anulat golul lui Sierra. Pentru că Petrescu a fluierat înainte ca mingea să intre în plasă, faza nu a putut fi analizată la VAR

Era 1-1 la Ploiești când FC Argeș a avut o lovitură liberă laterală. Micovschi a executat faza fixă, iar arbitrul a fluierat înainte ca balonul să fie trimis de Sierra în plasă.

„Centralul” a fluierat pentru un fault, însă pe reluările prezentate de televiziuni nu s-a observat niciun contact între jucătorii celor două echipe în careu, înainte ca mijlocașul lui FC Argeș să marcheze. La două minute după decizia controversată, Petrolul a înscris pentru 2-1, prin Andres Dumitrescu.

Citește și:
Cu gândul la Rapid și gestul pentru Claudiu Niculescu » Ce s-a întâmplat pe gazon, imediat după ce Dinamo s-a calificat matematic în play-off
Superliga
Cu gândul la Rapid și gestul pentru Claudiu Niculescu » Ce s-a întâmplat pe gazon, imediat după ce Dinamo s-a calificat matematic în play-off
Gata, semnează: George Pușcaș la Dinamo! Andrei Nicolescu: „Ne-am înțeles”
Superliga
Gata, semnează: George Pușcaș la Dinamo! Andrei Nicolescu: „Ne-am înțeles”
Zeljko Kopic dezvăluie dialogul cu noul transfer de la Dinamo și îi face portretul: „Foarte multă calitate” + cât lipsește Epassy
Superliga
Zeljko Kopic dezvăluie dialogul cu noul transfer de la Dinamo și îi face portretul: „Foarte multă calitate” + cât lipsește Epassy
Prăpăd în urma „stejarilor” » Gazonul arenei, distrus complet: s-au investit peste 500.000 de euro
Rugby
Prăpăd în urma „stejarilor” » Gazonul arenei, distrus complet: s-au investit peste 500.000 de euro
EXCLUSIV Piața auto SH din import s-a dat peste cap: Mașinile Dacia aduse din Germania le-au depășit pe cele noi. Electricele, tot mai prezente în loc de diesel
Profit.ro
EXCLUSIV Piața auto SH din import s-a dat peste cap: Mașinile Dacia aduse din Germania le-au depășit pe cele noi. Electricele, tot mai prezente în loc de diesel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Mihai Tentea și George Iordache, manșă a doua senzațională în proba de bob-2 la Milano Cortina! » Românii sunt pe 5 la mijlocul concursului

Campionul României a semnat cu Asia Express! GSP are toate detaliile


Comentarii (7)
alexandru1953
alexandru1953  •  16 Februarie 2026, 22:57

ce legatura are ca e deputat aur? ;)) omu are dreptate overall nu poti sa faci mizeriile alea de greseli impotriva argesului flagrante fara sa te gandesti ca sunt facute voit : penalty clar cu uta nu se da chivulete REFUZA sa mearga la var,acum fazele cu petrolul,+ gol dat de petrolul dintr-un fault in atac la drq.

NECULAI52
NECULAI52  •  16 Februarie 2026, 22:27

Păi și el face jocuri la București! Așteptăm opinia duamnei Anca!

Gogu682
Gogu682  •  16 Februarie 2026, 22:25

Adevarat, numai ca, in opinia mea, jocurile sunt facute la cluj nu la bucuresti. Argesul a fost furat cu UTA de un penalty clar de catre chivulete, apoi de radu petrescu la Ploiesti. Azi acelasi chivulete a viciat rezultatul la hermmanstadt cu cfr. Toata lumea prin studiouri aplauda ca focile pe fostul lor coleg, extrem de nervosul pancu, ca are victorii la rand, cand ar trebui sa fie atenta la talpa iadului, muresan, care iar a aparut in peisaj. Si, coincidenta, au aparut si furturile

Vezi toate comentariile (7)
Comentează