FOTBAL  »  Superliga  »  TG MUREŞ - CFR CLUJ

Aşteptat cu sufletul la gură de şefii CFR-ului, Ronny s-a rupt după numai o repriză

Ronny s-a accidentat după numai 40 de minute jucate în Liga 1

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 30 iulie 2011 19:28

Clujenii sînt urmăriţi de ghinion în acest debut de campionat.

Aşteptat cu sufletul la gură de şefii clujeni, atacantul brazilian Ronny nu a apucat să joace pea mult în tricoul vişiniu. Jucătorul adus din liga a doua chineză s-a accidentat după numai o repriză în meciul cu FCM Tîrgu Mureş, ieşind de pe teren accidentat. În minutul 43, atacantul a căzut ca secerat după un sprint de zece metri. A acuzat o întindere musculară, iar tehnicianul Jorge Costa a decis să nu rişte şi l-a înclouit cu grecul Kapetanos.

Pînă să fie înlocuit, brazilianul nu a ieşit foarte des în evidenţă. A avut cîteva acţiuni bune în benzi, şi-a depăşit adversarii destul de uşor, dar pasa decisivă nu i-a ieşit deloc. La pauză, Tg Mureş - CFR Cluj s-a terminat 0-1, după golul marcat de Bastos în minutul 37.

Preşedintele Iuliu Mureşan îşi punea mari speranţe în experienţa şi tehnicitatea atacantului brazilian. La finaul meciului cu Astra, de săptămîna trecută, preşedintele clujean spunea că echipa va fi invincibilă cînd va putea miza pe cei doi brazilieni, Weldon şi Ronny.