FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FCSB 1-0

ASTRA - FCSB 1-0. 4 concluzii după primul eșec » La ce s-a gândit Dică? Cine e vinovatul de serviciu și analiza lui Moruțan și Qaka

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 iulie 2018 22:39

FCSB a pierdut partida de debut din sezonul 2018-2019, scor 0-1, în deplasarea de la Astra Giurgiu.

FCSB nu a putut susține ritmul. Dacă debutul i-a găsit pe elevii lui Dică exercitând un pressing agresiv, arțăgos, în treimea adversară, născând și două ocazii mari de gol, ultimele minute au fost total opuse.

1. Sugestiv este primplanul cu Dennis Man din minutul 43, când cu răsuflarea tăiată, rămâne pe loc și-l lasă pe Florin Tănase într-un pressing sortit eșecului, pe cont propriu;
  2. Junior Morais, vinovatul de serviciu, a fost depășit în majoritatea acțiunilor pornite de giurgiuveni în flancul drept. Greșește la faza care a produs cornerul dinaintea golului, apoi îl scapă din marcaj pe Llullaku, autorul golului de 1-0;
  3. Sistemul implementat de Dică, 4-3-3 cu Florin Tănase vârf fals, nu a dat roade. Căpitanul bucureștenilor s-a zbătut în van. A depus un efort vizibil, fără șanse de izbândă în duelurile cu masivii fundați centrali adverși;
  4. Dică a mutat la pauză, lucru des practicat la FCSB-ul sezonului trecut. Moruțan și Qaka, achizițiile din această vară, au dinamizat jocul vicecampioanei. Energici, cu momente sclipitoare, exemplu perfect fiind acțiunea solitară a puștiului venit de la Botoșani din minutul 68. Albanezul Qaka nu a terminat însă partida, părăsind terenul în brațele medicilor după o intrare dură a lui Buș.

Vezi și: FOTO Galeria celor de la FCSB a părăsit stadionul la pauza meciului cu Astra! Care ar fi adevăratul motiv