FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA GIURGIU - CS U CRAIOVA 0-3

ASTRA GIURGIU - CS U CRAIOVA 0-3 // FOTO+VIDEO Craiova a făcut spectacol la Giurgiu și a urcat pe locul 2 » Mitriță și Koljic au fost de neoprit!

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 octombrie 2018 22:59

CS U Craiova a confirmat la Giurgiu forma bună din meciul cu FCSB, 2-1, și s-a impus categoric, 3-0 (Mitriță '38, Cicâldău '62, Koljic '72). Oltenii au urcat pe locul 2 și se anunță o candidată serioasă la titlu.

Primele secunde ale partidei au adus cea mai dură fază a meciului. Alibec l-a lovit cu gheata în față pe Renato Kelic și a primit doar galben, deși Alexandru Tudor trebuia să-l elimine.

Oltenii au deschis scorul la prima ocazie importantă de gol, în minutul 38. După un atac prelungit, Mitriță a înscris cu un șut superb din interiorul careului, dedicându-i apoi golul regretatului Ilie Balaci.

Oltenii s-au descătușat în repriza secundă, după ce au supraviețuit ocaziei uriașe a lui Llullaku din minutul 56.

Mai întâi, Cicâldău a majorat avantajul Craiovei în minutul 62, după o pasă a aceluiași Mitriță. Mijlocașul adus de la Viitorul a bifat azi primul gol pentru olteni, la al 12-lea meci în tricoul alb-albaștrilor.

Echipa lui Mangia a completat o seară perfectă în minutul 72. Elvir Koljic, bosniacul de neoprit din atacul Craiovei, a înscris din câțiva metri după o centrare perfectă a lui Bărbuț.

Victoria îi propulsează pe olteni până pe locul 2 în Liga 1. CS U Craiova are 22 de puncte și e la o singură lungime de liderul CFR, care are însă un meci mai puțin.

Astra ajunge la cea de-a treia înfrângere din acest sezon și rămâne, deomcadată, pe locul 4.

Astra Giurgiu  - CS U Craiova 0-3
Au marcat: A. Mitriță '38, Cicâldău '62, Koljic '72

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lazar - Erico, Bejan, Cestor, Butean - Biceanu, Koukou, Radunovic - - Begue, Alibec, Llullaku
Rezerve: M. Santos, Zoua, V. Gheorghe, Trusescu, Belu, Bahamboula, N. Roșu
Antrenor: Gheorghe Mulțescu

CS U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Mihăilă, Mitriță - Koljic
Rezerve: L. Popescu, T. Ferreira, Briceag, Fedele, N. Rocha, Meza Colli, Baicu
Antrenor: Devis Mangia

Arbitru: Alexandru Tudor / A1: Alexandru Cerei / A2: Bogdan Gheorghe / Observator: Marius Dorobanțu
Stadion: "Marin Anastasovici", Giurgiu