FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - UTA 1-2

VIDEO Astra - UTA 1-2 » Giurgiuvenii au uitat fotbalul! Gol decisiv în minutul 90

UTA a învins-o pe Astra în deplasare, scor 2-1, în etapa cu numărul 6 a play-out-ului din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 mai 2021 13:58 / Actualizat miercuri, 05 mai 2021 17:26

Partida a debutat cu o intrare violentă a lui Buhăcianu, de „portocaliu”. „Vârful” arădenilor și-a prelungit greșit balonul și, în disperare de cauză, s-a dus cu talpa ridicată la portarul Astrei, Lazar ('13). După câteva momente de ezitare, Colțescu i-a arătat doar „galben” fotbalistului de la UTA.

Apoi, oaspeții au spart gheața. Roger a pasat excelent în „gaură” pentru Miculescu, iar David n-a iertat din situație de unu contra unu cu goalkeeperul advers ('21)

Până la pauză, UTA a trecut de două ori pe lângă majorarea avantajului (Hora '44, Peteleu '45+2).

Giurgiuvenii au început mai bine partea a doua și numai reflexul incredibil al lui Iacob la lovitura de cap trimisă de Lamanje a făcut ca tabela să rămână nemișcată ('49). Provizoriu însă, căci Merloi, din careu, a restabilit egalitatea cu zece minute înainte de ultimul fluier.

UTA nu a acceptat remiza, a presat și bine a făcut. În urma unui corner, Erico da Silva a adus toate punctele în zestrea oaspeților. Minutul 90, Astra nu a mai avut timp să revină.

3 eșecuriși o remiză a înregistrat Astra în ultimele 4 meciuri din play-out

Astra - UTA 1-2

Astra - UTA: echipele de start

Astra: D. Lazar - Bruno, Graovac, Găman, Lamanje - Canadija, Crepulja, Răduț - Stahl, Montini, D. Gheorghe
Rezerve: Sousa, M. Popa, Raspopovic, Jovanovic, Boe-Kane, G. Merloi, V. Gheorghe, S. Balaure, Krpic
Antrenor: Eugen Neagoe

UTA: F. Iacob - Peteleu, Erico, F. Ilie, Shlyakov - Vorobjovas, Miculescu - Roger, Hora, D. Rusu - Buhăcianu
Rezerve: Balauru - Melinte, Roumpoulakou, Albu, Bustea, Antal, Voinea, C. Rus, A. Petre
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Andrei Constantinescu, A2: Valentin Dumitru

Răsturnare la Poli Iași! Ce se întâmplă până la urmă cu Andrei Cristea și Nicolo Napoli: „Ne cerem scuze”

VIDEO + FOTO Portarii de la U21 au comis-o în două zile consecutive » Explicația curioasă a lui Aioani pentru eroarea incredibilă: „E greu și pentru noi”