FOTBAL  »  Superliga  »  AUSTRALIAN OPEN

S-au stabilit sferturile la Australian Open 2024! Cine a rămas în cursa pentru primul Grand Slam al anului

Carlos Alcaraz // FOTO: Imago

Articol de - Publicat luni, 22 ianuarie 2024 13:27 / Actualizat luni, 22 ianuarie 2024 16:14

Azi s-au jucat ultimele meciuri din optimile Australian Open 2024, stabilindu-se tabloul complet al sferturilor de finală.

Primul turneu de Grand Slam al anului se apropie de final. Și s-au stabilit sferturile de finală, atât la feminin, cât și la masculin.

Dacă pe tabloul masculin primii doi capi de serie, Novak Djokovic și Carlos Alcaraz, sunt încă în competiție, la feminin, poloneza Iga Swiatek a ieșit în turul 3. Iar în sferturi sunt doar trei jucătoare din top 10: Aryna Sabalenka (2), Coco Gauff (4) și Barbora Krejcikova (9).

Protest la Australian Open în timpul meciului Zverev-Norrie: „În timp ce te uiți la tenis se aruncă cu bombe în Gaza”
INCIDENT

Favoriții s-au impus la masculin

Azi, Daniil Medvedev, Hubert Hurkacz, Alexander Zverev și Carlos Alcaraz au jucat și și-au respectat statutul de favoriți.

Hurkacz (26 de ani, 9 ATP) s-a impus în fața surprizei din acest an, Arthur Cazaux (21 de ani, 122 ATP), scor 7-6 (6), 7-6(3), 6-3, timp ce Carlos Alcaraz (20 de ani, 2 ATP) a câștigat în fața lui Miomir Kecmanovic (24 de ani, 60 ATP), scor 6-4, 6-4, 6-0.

În timp ce Medvedev și Zverev au avut meciuri mai complicate. Rusul a avut nevoie de patru seturi, 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1 cu Nuno Borges (26 de ani, 69 ATP), iar germanul Zverev a trecut greu de Cameron Norrie (22 de ani, 28 ATP), scor 7-5, 3-6, 6-3, 4-6, 7-6(3).

Cum arată sferturile la masculin la Australian Open 2024

• Novak Djokovic - Taylor Fritz
  • Jannik Sinner - Andrey Rublev
  • Hubert Hurkacz - Daniil Medvedev
  • Alexander Zverev - Carlos Alcaraz

Surprize pe tabloul feminin

Pe tabloul feminin, ziua a început cu o surpriză. Dayana Yastremska (23 de ani, 93 WTA) a eliminat-o pe Victoria Azarenka (34 de ani, 22 de ani), scor 7-6(6), 6-4. Iar cehoaica Linda Noskova (19 ani, 50 WTA) a profitat de abandonul Elinei Svitolina (29 de ani, 23 WTA), la 3-0 în primul set.

Rusoaica Anna Kalinskaya (25 de ani, 75 WTA) a eliminat-o pe Jasmine Paolini (28 de ani, 31 WTA), scor 6-4, 6-2, iar Qinwen Zheng (21 de ani, 15 WTA) a trecut, 6-0, 6-3, de Oceane Dodin (27 de ani, 95 WTA).

Cum arată sferturile la feminin la Australian Open 2024

• Linda Noskova - Dayana Yastremska
  • Anna Kalinskaya - Qinwen Zheng
  • Marta Kostyuk - Coco Gauff
  • Barbora Krejcikova - Aryna Sabalenka

VIDEO Elina Svitolina s-a retras în lacrimi de la Australian Open

În dialog cu GSP, Mats Wilander are un pariu: „Cred că Novak Djokovic poate face asta”

Istorie pentru Ucraina! Acum doi ani, se refugia în România din calea războiului, acum e în „sferturi” la Australian Open!