FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV

Braşovul a pierdut şi al doilea meci din Slovenia, în faţa lui FK Zeleznicar Sarajevo

Articol de - Publicat marti, 02 iulie 2013 00:00 / Actualizat marti, 02 iulie 2013 10:31

După înfrîngerea de sîmbătă (0-2) cu Volyn Lutk, FC Braşov a fost învinsă şi de campioana Bosniei, FK Zeleznicar Sarajevo, scor 0-1 (0-0), în al doilea meci de pregătire disputat la Toplice.

Primă repriză le-a aparţinut stegarilor, aceştia trecînd pe lîngă deschiderea scorului la ocaziile lui Machado şi a nou venitului Diogo Santos. După pauză tot braşovenii au avut mai mult posesia, însă bosniacii au ieşit bine pe contraatac, în urma unei astfel de faze venind şi golul lor.

În minutul 78 Georgian Păun a văzut cartonaşul roşu în urma unei altercaţii cu un jucător al lui Zeleznicar. "Am întîlnit campioana Bosniei, pe care am dominat-o în mare parte din joc, dar o greşeală ne-a costat în cele din urmă. Nu pot înţelege, însă, gestul lui Păun de la eliminare. Ne bucurăm că nu avem jucători accidentaţi, Marinescu a suferit doar o uşoară întindere. Important este ca la finalul turneului să avem cristalizată cea mai bună formulă de joc cu care să abordăm campionatul" a declarat pentru site-ul galben-negrilor, Constantin Zotta.

FC Braşov - FK Zeleznicar Sarajevo 0-1 (0-0)
FC Braşov (I): Marinescu (Iacob) - Străuţ, Machado, Potecu, Ionescu - Tătar, Santos, Enceanu, Dumbravă - Dias - Buga.
FC Braşov (II): Iacob (Mutu) - Vagner, Oltean, Dârstar, Serginho - Păun, Madeira, Mateiu, Popa - Danquah, Fonseca.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni