FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

VIDEO Bun la toate! FCSB a găsit înlocuitor pentru Bîrligea: „E joker, a zis Pintilii că-i facem praf”

Gigi Becali, cucerit de Cisotti, după evoluția din FCSB - Craiova 1-0 +50   FOTO
Gigi Becali, cucerit de Cisotti, după evoluția din FCSB - Craiova 1-0

Articol de , , - Publicat luni, 10 martie 2025 13:28 / Actualizat luni, 10 martie 2025 13:28

Gigi Becali (66 de ani), finanțatorul celor de la FCSB, a anunțat faptul că Juri Cisotti (31 de ani), mijlocașul italian transferat în această iarnă de la Oțelul Galați, poate evolua pe absolut orice post în echipa campioanei României. Mai mult decât atât, poate să-i ia oricând locul în echipă lui Daniel Bîrligea (24 de ani), în cazul în care acesta nu va fi utilizat cu CFR Cluj, din cauza unei clauze.

Duminică seara, după FCSB - Universitatea Craiova 1-0, Becali a intrat în direct și l-a ridicat în slăvi pe Cisotti. Încântat de evoluța lui, Gigi a precizat că-i va mări salariul de la 15.000 la 20.000 de euro pe lună.

Becali duce războiul cu Șumudică la următorul nivel: „Ești actor!” » Ce l-a deranjat pe finanțator
FCSB
Becali duce războiul cu Șumudică la următorul nivel: „Ești actor!” » Ce l-a deranjat pe finanțator

VIDEO. Becali, cucerit de Cisotti: „E joker, joacă ce vrei tu”

Gigi Becali consideră că FCSB a dominat complet meciul cu Universitatea Craiova, fără ca adversarii să își creeze vreo ocazie reală. El subliniază forța echipei sale și aportul lui Cisotti, pe care îl vede drept un jucător esențial, un adevărat „joker” capabil să joace pe orice poziție.

Potrivit patronului FCSB, nicio altă echipă din România nu are un astfel de fotbalist polivalent. Becali menționează că Pintilii l-a lăudat pe Cisotti și chiar a sugerat că acesta ar putea fi folosit ca atacant la un moment dat, în locul lui Bîrligea.

„N-am dat nicio șansă Craiovei, nici măcar n-a avut jumătate de șut, nicio ocazie tot meciul. Suntem o echipă foarte puternică, este și datorită unui element care se numește Cisotti, care face totul, este joker.

Nu văd o echipă care să aibă un joker în România. Noi avem un joker, nu există altă echipă. Îl punem unde vrem, îl facem as, popă, damă, valet, ce vrei tu și faci full sau careu, pui joker în gaură

A zis Pintilii că o să-l punem atacant o dată și îi facem praf. Omul ăsta joacă orice vrei tu, portar poate nu, că e greu, dar stânga, dreapta, fundaș central, este joker.

Mă gândeam că este bun, dar am zis că există două soluții: ori face ca Baeten și clachează, ori devine mai bun, că la noi are echipă, cu cine să joace. Mă luasem de el în primul meci, se ascundea de joc, nu se ducea la primit, am zis că am luat țeapă iar.

Al doilea meci a știut, a înțeles și a trimis vorbă, să-mi zică că nu e acomodat cu echipa, cu stilul de joc, că se joacă prea rapid. A zis că învață. Ca dovadă… De ce spun numai de el? Nu am avut joker până acum în halul ăsta. I-am mărit salariul și lui Șut de la 15.000 la 20.000, lui Cisotti din vară.

Nu ne poate bate nimeni, e prea valoroasă echipa. Ne-au lipsit Bîrligea, Malcom, Olaru. Se va întoarce și George Popescu cu Dinamo. Bîrligea va juca cu Rapid. Să mă ierte Dumnezeu, este emoția, normal că este.

Ce văd? Va fi concurență pe locul 2, cine să-l ia, și locul 3. Între Craiova și CFR va fi bătaie pe locul 2. Când vom juca primul meci cu Craiova, CFR va ține cu noi și invers. De ce? Vor arde după locul 2”, a declarat Becali, într-o conferință la Palat.

Jucătorii trag, până la urmă, știi ce? O să joace tot jucătorii ăia cu Lyon: Malcom, Baba, Chiricheș acum, Dawa, Ngezana, Crețu, nu? Musi, Ștefănescu, Băluță, nu sunt fotbaliști? Poate dau un gol, mai dau gol, țaca-paca, stai puțin, că nu intră mingea ca la PAOK. Poate ajungem la 11 metri și ne califică Dumnezeu, asta da.

Poate nu vom avea nevoie de Bîrligea cu CFR, va juca Cisotti, jokerul, jokerul! De ce e el joker? Îi schimb numărul. Noi ne dorim ca în etapa a 6-a din play-off, în Giulești, să fim campioni, sau unde se va juca.

- Gigi Becali, patron FCSB

Citește și:
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Tenis
După despărțirea de Badosa, Tsitsipas s-a cuplat cu o altă jucătoare de tenis! Primele imagini împreună
Dennis Man începe 2026 în forță! Gol și pasă decisivă, PSV și-a DEMOLAT adversara
Stranieri
Dennis Man începe 2026 în forță! Gol și pasă decisivă, PSV și-a DEMOLAT adversara
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Handbal
Poliția pe teren la meciul din „Liga Florilor” » Gheorghe Tadici s-a aflat în prim-plan
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Schimbări la apartamente în România: atât de mici încât producătorii de mobilă au probleme
Profit.ro
Schimbări la apartamente în România: atât de mici încât producătorii de mobilă au probleme
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează