FOTBAL  »  Superliga  »  GSP LIVE

VIDEO / EXCLUSIV Campion al României, șocat de demiterea-blitz a antrenorului său: „Unde e, a plecat?! Păi ce facem așa...”

Junior Morais a fost și căpitanul Astrei / foto: Imago Images
Junior Morais a fost și căpitanul Astrei / foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2024 12:12 / Actualizat duminica, 06 octombrie 2024 12:12

Junior Morais, 38 de ani, a petrecut cea mai mare parte din carieră la Astra, club care sub conducerea lui Ioan Niculae (70) a funcționat în destule rânduri ca un malaxor de antrenori.

De exemplu, în stagiunea 2012-2013, giurgiuvenii l-au avut tehnician pe Marin Barbu doar un meci. „Magiun” a condus echipa numai la partida cu Gaz Metan, pierdută cu 1-2, apoi a fost îndepărtat.

În direct la GSP Live, Morais și-a amintit cum a reacționat când a aflat că Barbu a fost atât de rapid demis.

VIDEO. Junior Morais: „Unde e Marin Barbu, a plecat?! Păi ce facem așa...”

„Marin Barbu a fost antrenor timp de o săptămână. Era super, la miuță intra și juca cu noi, era stângaci. Făceam combinații, îmi zicea să facem 1-2, eu îi pasam, dar el nu îmi întorcea mingea, ci șuta direct la poartă. «Hai, bre, așa nu merge!». A fost OK cât am lucrat cu el.

Țin minte că am jucat cu Mediaș, am pierdut (n.r. - 1-2 cu Gaz Metan în 2013) și el a plecat. A doua zi, vin la antrenament și întreb: «Mă, unde e antrenorul?». «L-au dat deja afară».«A, păi ce e asta, mă?! Ce facem așa...». Se schimbau antrenorii ușor atunci, la Astra”, a rememorat Morais.

Campion al României, șocat de demiterea-blitz a antrenorului său: „Unde e, a plecat?! Păi ce facem așa...”
Marin Barbu în studioul Gazetei Sporturilor

Domnul Vamă (n.r. - Dinu Gheorghe) mi-a spus că între mine şi Astra colaborarea a încetat. Sincer, sunt total dezamăgit, nu ştiu de ce m-au mai pus să conduc echipa asta. Într-o săptămână nu puteam face minuni. Personal, am simţit că domnul Dinu nu m-a dorit de la început, dar asta este viaţa. Suntem bărbaţi şi mergem înainte

- Marin Barbu, în 2013, după despărțirea de Astra

CV Junior Morais

  • a jucat de-a lungul carierei la Sao Cristovao (Brazilia), Freamunde (Portugalia), Astra, FCSB, Rapid, Metaloglobus (România), Gaziantep (Turcia)
  • a cucerit 4 trofee, toate cu Astra: un titlu, o Cupă și două Supercupe
  • a debutat în Liga 1 în ianuarie 2011, într-un Astra - Gloria Bistrița 1-0
  • are 318 meciuri în campionatul României, reușind 10 goluri și 27 de assisturi

VIDEO INTEGRAL. Emisiunea GSP Live cu Junior Morais

Citește și:
Doar ei au fost alături de olteni! Cine sunt cei doi fotbaliști de la U Cluj care au rămas la sărbătoarea Universității Craiova
Superliga
Doar ei au fost alături de olteni! Cine sunt cei doi fotbaliști de la U Cluj care au rămas la sărbătoarea Universității Craiova
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Superliga
A coborât pe gazon și a sărbătorit titlul alături de Baiaram
Petrecerea Craiovei s-a mutat pe malul lacului! Mihai Rotaru, scandări cot la cot cu jucătorii
Superliga
Petrecerea Craiovei s-a mutat pe malul lacului! Mihai Rotaru, scandări cot la cot cu jucătorii
David Matei, interviu alături de părinți: „Îi iubesc, sunt tot ce am!” + „Poate îmi va face o surpriză domnul Hagi”
Superliga
David Matei, interviu alături de părinți: „Îi iubesc, sunt tot ce am!” + „Poate îmi va face o surpriză domnul Hagi”
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Profit.ro
Cum știe telefonul unde ești: GPS-ul explicat simplu
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează