FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - GAZ METAN 1-0

Campionii dau semne de viaţă » Oţelul - Gaz Metan 1-0

Gălăţenii au învins cu 1-0 pe Gaz Metan şi au ajuns la 18 puncte în Liga 1

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 octombrie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 28 octombrie 2011 23:26

Oţelul a învins Gaz Metan Mediaş cu 1-0, în primul meci al etapei a 12-a. Fundaşul Sîrghi a marcat singurul gol al partidei, în minutul 47.

Gălăţenii au presat încă din start şi l-au pus pe Vîtcă serios la treabă. Giurgiu a şutat în braţele lui Vîtcă dintr-o poziţie bună(25). Antal l-a pus şi el la încercare pe portarul Gazului cu un şut de la 20 de metri(26), iar peste un minut a fost rîndul lui Viglianti. Tot argentinianul a avut două oportunităţi pe finalul primei reprize, dar a finalizat slab.

Gazul a ratat cea mai mare şansă a primei părţi prin Avram, care a reluat cu capul peste poartă o centrare foarte bună a lui C. Petre(44).

Sîrghi a deschis scorul cu o finalizare simplă din 6 metri, după ce mingea a ajuns cu noroc la el. Buzean le-a dat mari emoţii campionilor, a executat puţin pe lîngă poartă o lovitură liberă de la 25 de metri(58).

Silviu Ilie a scăpat singur cu Vîtcă, n-a reuşit să-l dribleze, iar centrarea sa a ajuns în cele din urmă în braţele goalkeeperului medieşean(80). Echipa lui Dorinel a obţinut o nouă victorie şi a făcut un nou pas către revenirea în partea de sus a clasamentului.