FOTBAL  »  Superliga  »  STATISTICĂ

Cârțu i-a bătut pe unde i-a prins » Poate fi a doua oară cînd îi trimite pe rapidiști în liga secundă

Articol de - Publicat luni, 18 mai 2015 10:43

Sorin Cârțu a învins din nou Rapidul într-un meci care poate fi decisiv pentru evitarea retrogradării giuleștenilor, CS "U" Craiova reușind să cîștige cu 2-1.

Antrenorul oltenilor a fost "călăul" alb-vișiniilor pentru prima dată în 1989, cînd Universitatea Craiova se impunea tot în Giulești cu scorul de 1-0, rezultat care a spulberat orice șansă de rămînere a Rapidului în Liga 1. Golul a fost marcat de Eugen Neagoe în minutul 90. Pe lîngă acesta, pe teren s-au mai aflat Săndoi, Gică Popescu sau Ștefan Stoica.

Sorinacio a debutat în Liga 1 ca antrenor tot într-o partidă cu Rapid la 11 septembrie 1988, într-un meci cîștigat de Universitatea Craiova în fața giuleștenilor, scor 5-0.

Ca jucător, a marcat în cea mai severă înfrîngere suferită de giuleşteni în faţa oltenilor.

-15.06.1977, Sorin Cârţu a marcat singurul gol al semifinalei cu Rapid, rezultat în urma căruia oltenii s-au calificat în finală, finală pe care aveau să o cîştige în premieră (2-1 cu Steaua). A mai înscris şi de 3 ori în campionat în poarta vişiniilor, două din goluri fiind izbutite pe 10 mai 1986, atunci cînd "U" a cîştigat pe "Central" cu 7-0, aceasta fiind cea mai mare diferenţă "pro-Craiova".

Alte momente memorabile Craiova-Rapid

-26.03.1967, Rapid-"U" 1-0, gol Teofil Codreanu. La ora jocului, acestea împărţeau primele 2 locuri în clasament, ambele cu cîte 20 de puncte. Victoria giuleştenilor, coroborată cu remiza dinamoviştilor pe terneul "şepcilor roşii", i-a dus pe rapidişti la două puncte avans în clasament, distanţă păstrată pînă la final faţă de poziţia secundă.

-11.03.1973, Rapid-U Craiova 4-6, a rămas în istorie datorită celor 3 goluri marcate de Oblemenco în poarta lui Rică Răducanu. Vîrful oltenilor, revenit după o grea suferinţă, perfora din nou poarta formaţiei care l-a trimis în Bănie!

-28.04.1974, Dubla lui Iulian Bălan (autor şi el al unei triple în meciul din martie 1973) şi Ţarălungă au adus o victorie importantă oltenilor (scor 3-1) în lupta pentru primul titlu din istoria Craiovei. La finalul stagiunii, Rapidul a luat drumul B-ului.

-12.07.1975, Rapid-U Craiova 2-1 în prima finală de Cupa României disputate între cele două. Giuleştenii, cei care petrecuseră un an în B, au fost conduşi 1-0, gol marcat de acelaşi Oblemenco, dar au egalat prin Nae Manea în minutul 70, tot el aducînd şi victoria în prelungiri.

-Două momente importante au avut loc în stagiunea 1997/98, atunci cînd Universitatea şi Rapid s-au duelat în campionat şi Cupa României într-un interval de doar 4 zile. În Liga 1, au remizat în Craiova 2-2, rezultat în urma căruia giuleştenii au pierdut titlul în detrimentul Stelei, iar în cea de a 2-a competiţie internă s-au impus bucureştenii cu 1-0, fapt care a dus la ratarea cupelor europene de către olteni.