Articol de Alexandru Tomuțiu - Publicat vineri, 21 noiembrie 2025 23:08 / Actualizat sambata, 22 noiembrie 2025 05:05
Cătălin Straton, portarul de la FC Argeș, consideră că echipa lui a fost mai bună în meciul cu Craiova, scor 1-2, și ar fi meritat să câștige.
Cătălin Straton are mare încredere că echipa lui Bogdan Andone are forța necesară pentru a intra în play-off în acest sezon. După 17 meciuri, Argeș e pe 5, cu 27 de puncte.
Cătălin Straton, după FC Argeș - Craiova: „Meritam victoria”
„Am trăit cu gândul că vom câștiga, cred că am meritat să câștigăm după jocul arătat. Au fost două neatenții, am luat goluri, e greu să o întorci pe Craiova. Poate că se putea mai mult, poate nu se putea, important e că am rămas cu 0 puncte.
Totuși, jocul nostru arată bine. Dacă vom rămâne la fel de ascultători, vom face puncte. Craiova nu mi s-a părut cu nimic superioară. Am discutat lucruri tactice, puțină nervozitate, ca la fotbal, nimic ieșit din comun. Sunt convins că vom reuși să ajungem în play-off, pentru că jucăm.
Dacă vom continua să jucăm așa, vom ajunge acolo. Presiune este, joci la FC Argeș, este un club mare, e normal să ai presiune, dar e doar fotbal, nimic altceva. Trebuie să consolidăm acest loc și să arătăm că nu este întâmplător.
Golurile se înscriu de pe linia porții, de la 20 de metri, nu contează... Este puțină frustrare, orice ați zice, am arătat mai bine decât Craiova astăzi. Pot să garantez că vom da totul începând cu următoarea zi de antrenament”, a spus Cătălin Straton, la Prima Sport.
Când joci împotriva unor echipe mari, precum Craiova, nu trebuie să le oferi șansa de a-ți da gol, iar noi am făcut câteva greșeli. Nu mai aveam nimic de pierdut, eram conduși. Am avut multe ocazii, dar nu am reușit să mai înscriem.
Nu e vorba de greșeli personale, suntem o echipă. Poate și eu puteam să fac mai mult la golul lor, să opresc acțiunea. Nu este obiectivul nostru să fim pe poziția asta, dar o luăm meci cu meci, toate echipele sunt bune, e concurență
- Ricardo Matos, atacant FC Argeș
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu