FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

CFR Cluj a învins-o pe Hermannstadt în Gruia. Primul amical al campioanei înaintea reluării campionatului

Articol de - Publicat sambata, 06 iunie 2020 17:25

CFR Cluj a învins-o pe FC Hermannstadt, scor 2-1, în primul meci de pregătire în vederea reluării Ligii 1.

Partida s-a disputat pe arena „Dr. Constantin Rădulescu”, fără spectatori, ca măsură de protecție împotriva răspândiri coronavirusului. Nu a fost televizată, iar media nu a avut acces la înfruntare.

Dan Petrescu a folosit o formulă experimentală în prima repriză, cu Boli, Cristi Manea și Chipciu printre numele care pot să apară în primul 11 și în play-off. Clujenii au deschis scorul în prima parte, prin Rondon, în minutul 39. Francezul Michaël Pereira a dublat avantajul în minutul 53. Oaspeții de la Hermannstadt au marcat golul de onoare prin Yazalde, în minutul 59.

Lituanianul Arlauskis, abia ieșit din perioada de izolare obligatorie de două săptămâni, a fost menajat de Dan Petrescu. Portarul, cu șanse mici să mai îmbrace tricoul „feroviarilor” din sezonul următor, a urmărit partida din tribune. Atacantul George Țucudean i-a ținut companie.

FINAL » CFR Cluj - Hermannstadt 2-1

• Au marcat: Rondon '39, Pereira '53 / Yazalde '59

Echipele de start

CFR Cluj: Sandomierski - Cr. Manea, Boli, D. Ciobotariu, Cestor - Chipciu, L. Aurelio, M. Pereira, Golofca - Rondon, Petrila
Rezerve: Hindrich - I. Rus, Păun, Djokovic, Hoban, Omrani, Bordeianu, Camora, Vinicius, Susic, Burcă, Costache, Itu, Joca
Antrenor: Dan Petrescu

• Arlauskis este și el alături de campioana României, dar nu a fost trecut pe foaia de joc. Lituanianul a ieșit ieri din carantină.

Hermannstadt: Cristiano - Vodă, Viera, Stoica, Opruț - P. Petrescu, Pires, Dâlbea, Cordea - Sîntean, Bălan
Rezerve: Novio, I. Pop, Tătar, Luchin, Busu, Almedia, Dumitriu, Buzan, Caiado, Yazalde, Dobrosavlevici
Antrenor: Vasiel Miriuță

• Au intrat după pauză: Tiago, Sîntean, Buzan, Caiado

CFR Cluj - FCSB, în prima etapă de la reluare

CFR este favorită la un nou titlu în Liga 1, dar începe sezonul împotriva principalei contracandidate, FCSB. Meciul se dispută duminică, de la ora 20:00, pe arena Dr. Constantin Rădulescu din Cluj.

Clasament play-off

VIDEO Universitatea Craiova - Viitorul 0-3, 2-1 » Spectacol în cele mai tari amicale înainte de restartul Ligii 1

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Cristi Chivu a lăsat-o fără cuvinte pe prezentatoarea matinalului: „Doamne, Doamne! Îmi tremură mâinile. Îți datorez foarte mult”