Articol de Alexandru Tomuțiu - Publicat joi, 28 august 2025 13:40 / Actualizat joi, 28 august 2025 15:43
Cristi Balaj (54 de ani), președintele de la CFR Cluj, a vorbit despre situația jucătorilor accidentați care nu vor putea evolua în returul cu Hacken. În tur, suedezii s-au impus cu 7-2.
Cristi Balaj s-a plâns de situația de la CFR Cluj. Ardelenii au o listă lungă de fotbaliști accidentați. Sinyan, Keita, Muhar, Kamara și Omeruo se află pe aceasta. Emerllahu a ratat și el multe partide în acest debut de sezon.
Cristi Balaj, despre problemele de la CFR Cluj
„Noi știm care sunt jucătorii sănătoși. E greu, pentru că am avut întâmplările din Suedia. Cu Sheriff Sinyan, care a rămas la urgență la 4-0... Cu Keita, care are în continuare ruptură musculară. Fără Muhar, fără Kamara, Simao. Sunt jucători importanți. Ne trezim și că am fost obligați să folosim jucătorii din 3 în 3 zile.
Sheriff a revenit ieri. Era cât pe ce să aibă o intervenție chirurgicală. Șansa lui a fost că medicul a nimerit cu antibiotice tulpina pe care a avut-o. Altfel, îl opera. E OK, dar nu e apt de joc. Nici Keita nu a fost recuperat, are leziune de gradul doi. Jucăm cu cine a rămas! Anul trecut am terminat pe doi și am luat Cupa. Am început campionatul bine, am jucat la Rapid.
Față de anul trecut l-am adus pe Biliboc, pe Cordea, un update în zona ofensivă. A venit Muhar, nu mai are nevoie de prezentări, Keita, pe care l-a lăudat foarte multă lume de la Petrolul.
Întrebarea este: pe hârtie, CFR are echipă mai bună decât în sezonul precedent? Ce vină are conducerea în momentul în care echipa are asemenea probleme? Am creat o echipă mai bună decât în sezonul trecut.
Văd opinii ale unora care nu analizează la rece, ci la supărare, la cald. Anul trecut, în acte, a fost singurul an în nu știu cât timp în care clubul a terminat pe plus. Nu ai cum să previi aceste accidentări. Ce trebuia să facem noi?
Știi ce înseamnă pentru noi OK? Să ajungem să terminăm un meci fără jucători accidentați. Sunt lucruri pe care nu le putem controla și sunt supărat să am colegi acuzați pentru lucruri pe care nu le putem controla”, a spus Cristi Balaj, la Fanatik.