FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - DINAMO 4-0

Daniel Bîrligea, încântat de colaborarea cu Adrian Mutu: „Mă ajută mult”

Daniel Bîrligea a declarat că îl ajută mult faptul că este antrenat de Adrian Mutu, un fost mare atacant, după ce CFR Cluj a învins-o pe Dinamo, scor 4-0, în runda #27 din Superliga.

Articol de - Publicat vineri, 23 februarie 2024 21:49 / Actualizat vineri, 23 februarie 2024 23:33

După o primă parte echilibrată, CFR s-a dezlănțuit după pauză și a învins cu un drastic 4-0. După acest meci, CFR se clasează pe 3, cu 48 de puncte, în timp ce Dinamo ocupă locul 15, cu 22 de puncte.

Mihai Stoica a remarcat doi fotbaliști în CFR Cluj - Dinamo: „Galop de sănătate! Au jucat singuri”
CFR Cluj - Dinamo 4-0

Daniel Bîrligea, după victoria CFR-ului cu Dinamo

„A fost un început mai greu, terenul a fost puțin moale, a trebuit să ne acomodăm. Cu timpul, am început să jucăm și am băgat-o în poartă. În prima repriză nu am avut multe ocazii. La pauză am vorbit să intrăm cu mai mult entuziasm și s-a văzut. Cred că spiritul și voința de a lua cele 3 puncte au făcut diferența astăzi.

Când joci multe meciuri cu colegii tăi, începi să înveți să le folosești calitățile. Sunt fericit pentru Otele, chiar era supărat și i-am spus să țină capul sus că va marca și a dat două goluri”, a spus Daniel Bîrligea, pentru Orange Sport.

Întrebat dacă îl ajută faptul că este antrenat de Adrian Mutu, un fost mare atacant, Bîrligea a spus:

Cu siguranță, la antrenamente mai vorbim, mai glumim, mă ajută sa am un antrenor care a jucat ca atacant. Și mental, dar și tactic mă ajută mult. Ne gândim până la final la titlu. În play-off o să avem 10 finale, vom vedea la sfârșit.

VIDEO. Imagini senzaționale suprinse joi seara, la Cluj! Infern în fața hotelului lui Dinamo

Dinamo dă vina pe arbitraj, după ce a fost umilită de CFR Cluj » Faza incriminată de „câini”
CFR - DINAMO 4-0
Zeljko Kopic, reacție fair-play după CFR Cluj - Dinamo: „Felicitări! Despre arbitraj eu nu vorbesc”