FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - GAZ METAN

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 2-1 » Campioana întoarce scorul în a doua parte, cu Claudiu Petrila în prim-plan

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș // foto: Facebook @ CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 octombrie 2021 15:09 / Actualizat duminica, 03 octombrie 2021 20:08

CFR Cluj a obținut a 10-a victorie din actualul campionat, 2-1 cu Gaz Metan Mediaș.

CFR Cluj se desprinde iarăși în frunte: cum arată clasamentul Ligii 1 LIVE

Campioana păstrează distanța uriașă față de urmăritoare. În Gruia, elevii lui Dan Petrescu, conduși din minutul 12, au evitat un eșec-surpriză. Fundașul central Yuri a deschis scorul pentru Gaz Metan în minutul 12, finalizând ca un vârf de mare calitate o centrare a lui Ronaldo Deaconu. De altfel, Deaconu a oferit pasa decisivă la 5 dintre ultimele 6 goluri înscrise de sibieni în campionat!

Recital Claudiu Petrila în CFR Cluj - Gaz Metan

La pauză, elevii lui Dan Petrescu s-au scuturat și au revenit de la cabine cu o altă față. În primul minut al reprizei secunde, CFR Cluj a reușit egalarea. Centrare Cristi Manea, preluare și finalizare elegantă Claudiu Petrila.

Același Petrila a contribuit decisiv și la golul victoriei. El i-a pasat lui Ciprian Deac, care a finalizat cu sânge rece.

Gaz Metan a avut o ocazie bună pe final, pe contraatac, dar aceasta a fost irosită de Adama Sarr, care a șutat imprecis.

CFR Cluj obține toate cele 3 puncte puse în joc și ajunge la un total de 30, 9 peste FCSB, FC Botoșani și FC Voluntari.

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 2-1

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș, echipe de start:

CFR CLUJ: Bălgrădean - Manea, Bouhenna, Burcă, Camora - Culio, Bordeianu, Deac - Chipciu, Debeljuh, Petrila
REZERVE: Hindrich, Fl. Ștefan, Graovac, Boateng, Sigurjonsson, Păun, Gîdea, Omrani, Alibec
ABSENȚI: Susic (accidentat)
ANTRENOR: Dan Petrescu

GAZ METAN MEDIAȘ: Vâlceanu - De Moura, Yuri, Horj, Trif - Alceus, Francisco Junior - Horșia, Deaconu, Chamed - Morar
REZERVE: Buzbuchi, Velisar, Steau, I. Filip, Lixandru, D. Iancu, Grădinaru, Irobiso, Sarr
ANTRENOR: Ilie Poenaru

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

Citește alte știri din Liga 1:

Restricții noi în București. Accesul spectatorilor, permis la capacitate maximă cu condiția vaccinării

Edi Iordănescu, comparat cu Mourinho după ultima victorie a celor de la FCSB: „Cam toată lumea ştie unde îşi are locul”