FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - GENT 1-2

CFR Cluj - Gent 1-2 » Elevii lui Mandorlini au pierdut primul amical din Spania: a marcat veteranul Deac

CFR-istul Bîrligea, dreapta, în duel cu un jucător de la Gent +7   FOTO
CFR-istul Bîrligea, dreapta, în duel cu un jucător de la Gent

Articol de - Publicat vineri, 12 ianuarie 2024 10:53 / Actualizat vineri, 12 ianuarie 2024 14:53

CFR Cluj a pierdut primul amical din cantonamentul pe care-l desfășoară în Spania. Clujenii au fost învinși de Gent, 1-2, la capătul unei partide în care s-au descurcat mai bine doar în prima repriză.

Multă vreme, în prima repriză, CFR s-a descurcat bine cu Gent. Este adevărat că nici belgienii nu i-au pus mari probleme. Situația s-a schimbat pe final, când adversarii clujenilor au irosit două bune ocazii. Sau altfel spus, portarul Sava s-a remarcat prin intervenții reușite.

+3 FOTO

CFR Cluj, vulnerabilă pe flancuri

La reluare, după ce antrenorul Andrea Mandorlini, a făcut mai multe modificări echipei, CFR a devenit din ce în ce mai vulnerabilă. Mai ales pe flancul stâng al defensivei. Pe acolo s-a infiltrat Matias Fernandez-Pardo, care l-a învins pe Sava cu un șut la colț.

Același Matias Fernandez-Pardo a dublat apoi avantajul belgienilor (64), înainte ca Deac să reducă din handicap (78). Decarul clujenilor a transformat un penalty obținut de Serebe, care a fost faultat în careu. Gent a mai avut o ocazie mare, pe final, dar a irosit-o și s-a terminat 1-2.

Final » CFR Cluj - Gent 1-2

• CFR în repriza secundă: Sava - Boben, Kresic, Ilie - Mogoș, Tachtsidis, Avounou, Muhar, Camora - Bîrligea, Otele
  • CFR în prima repriză: Sava - Ajeti, Kresic, Ilie - Manea, Tachtsidis, Muhar, Avonou, Camora - Bârligea, Otele
  • Au marcat: C. Deac (78) / Matias Fernandez-Pardo (56, 64)

Echipele de start
CFR: Sava - Ajeti, Kresic, Ilie - Manea, Tachtsidis, Muhar, Avonou, Camora - Bârligea, Otele
Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Mogoș, Deac, Boben, Aussi, Fofana, Davordzie, Fica, Cvek, Filip, El Kaddouri, Ciubăncan, Serebe
Antrenor: Andrea Mandorlini

Gent: Roef - Agbor, Kandouss, Lagae, De Sart - Kums, Samoise, Brown, Gerkens - Cuypers, Orban
Rezerve: Schmidt, De Schrevel, Fortin, Vernemmen, Gandelman, De Vliger, Van Hauter, Fadiga, Fernandez, Depoitre, Mokio, Ayinde, Soumah
Antrenor: Hein Vanhaezebrouck

Sub comanda lui Andrea Mandorlini se află și mijlocașul ofensiv Omar El Kaddouri, noua achiziție a clujenilor, un internațional marocan cu 30 de meciuri pentru reprezentativa țării lui.

CFR Cluj a oficializat joi și cel de-al treilea transfer al acestei ierni, fundașul lateral Petar Mamić, un jucător crescut la Academia lui Dinamo Zagreb.

Cu peste 200 de meciuri în carieră, croatul a evoluat în țara natală pentru Dinamo Zagreb, Inter Zapresic, HNK Rijeka, Varazdin, Lokomotiva Zagreb și Hrvatski Dragovoljac, în Polonia pentru Podbeskidzie, dar și în primul eșalon al Lituaniei la Zalgiris Vilnius, formație pentru care a bifat în ultimii doi ani 73 de apariții și 4 goluri.

Gent, adversara de astăzi a clujenilor, este pe locul 3 în prima ligă din Belgia. Se află la 10 puncte de liderul Union Saint-Gilloise.