FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - UTA

CFR Cluj - UTA 0-0 » Campioana egalurilor! Clasamentul actualizat

CFR Cluj - UTA // foto: Raed Krishan - GSP +24   FOTO
CFR Cluj - UTA // foto: Raed Krishan - GSP

Articol de - Publicat marti, 08 februarie 2022 16:00 / Actualizat marti, 08 februarie 2022 19:33

CFR Cluj și UTA au remizat, 0-0, în etapa 25 a Ligii 1. Campioana României a ajuns la 4 egaluri în 4 meciuri oficiale în 2022.

Minutul 14 a adus prima ocazie a meciului. Centrare Florin Ștefan, reluare din alunecare a lui Neguț. Florin Iacob a scos din joben un reflex excelent și a îndepărtat pericolul.

UTA a răspuns abia în minutul 37, când Otto Hindrich a fost solicitat serios. Tânărul portar al arădenilor s-a remarcat cu o dublă paradă la șuturile lui Dangubic, respectiv Laukzemis, ambele din câțiva metri!

Iureșul lui CFR Cluj s-a stins treptat

CFR Cluj a început repriza a doua furtunos. În minutul 46, bară Neguț. Două minute mai târziu, Deac a trimis pe lângă poartă din careul mic, după ce Iacob respinsese mingea la picioarele sale.

+20 FOTO

A doua ocazie mare a primei reprize a venit în minutul 61. Șutul lui Adrian Păun a fost respins de Iacob în bară.

În minutul 67, UTA a beneficiat de o lovitură liberă indirectă din interiorul careului gazdelor, după ce Otto Hindrich a reținut cu mâinile balonul trimis înapoi de Cristian Manea. Batha a executat, dar Florin Ștefan a respins de pe linia porții.

S-a încheiat 0-0, iar CFR Cluj continuă să aștepte prima victorie oficială din acest an. Ardelenii au acum 61 de puncte, 9 peste FCSB, care va juca miercuri cu Academica Clinceni. UTA, în schimb, este pe 10, cu 32 de puncte.

Ultima dată când Dan Petrescu a avut 4 meciuri la rând fără victorie în Liga 1 este sezonul 2008/2009, etapele 16-19. Echipa antrenată de „Bursuc” atunci, Unirea Urziceni, a remizat cu Poli Timișoara, 1-1, a pierdut cu FCSB, 0-1, și a remizat alb cu FC Brașov și FC Argeș.

Sezonul 2016/2017, etapele 19-22, a fost precedentul moment când CFR Cluj nu a câștigat 4 meciuri la rând: 2-2 cu ACS, 1-1 cu FCSB, 1-2 cu CSU și 1-2 cu FC Voluntari.

FINAL » CFR Cluj - UTA 0-0

CFR Cluj - UTA, echipe de start:

CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, Burcă, Fl. Ștefan - Deac, Boateng, Itu - Neguț, Debeljuh, Sacko
Rezerve: Sava, Susic, R. Bălan, Bordeianu, Chipciu, Păun, Petrila, Omrani, Sg. Buș
Antrenor: Dan Petrescu

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Shliakov - Isac, Batha - Roger, Miculescu, Dangubic - Laukzemis
Rezerve: Balauru, Dima, Medimorec, Baravykas, Vorobjovas, Mercioiu, Hrezdac, Otele, Pătlăgică
Antrenor: Ionuț Badea

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”