FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

VIDEO CFR Cluj, victorie în al doilea amical al verii » Gol la debut pentru Jefte + reușită senzațională a lui Czek

CFR Cluj a câștigat al doilea meci amical al verii în fața sârbilor de la FK Napredak, scor 3-0. Jefte Betancor (28 de ani) a marcat la debutul în tricoul campioanei.

Articol de GSP - Publicat marti, 21 iunie 2022 22:03 / Actualizat marti, 21 iunie 2022 22:26

Dan Petrescu nu a nimerit echipa de start în al doilea meci din Austria, împotriva lui FK Napredak Krusevac, ocupanta locului 8 în ultima ediție a primei ligi sârbe. În schimb, antrenorul campioanei a fost inspirat în privința înlocuirilor de la pauză.

Dawa a dezvăluit de ce a ales-o pe FCSB: „Am discutat și cu CFR Cluj, dar am venit aici pentru titlu”
FCSB

CFR Cluj, victorie în al doilea amical al verii

Scorul a fost deschis de Dugandzic, în minutul 57, dintr-un penalty obținut de Cvek. Jefte Betancor a înscris și el la debutul în tricoul „feroviarilor”, pe contraatac, în minutul 73, cu un lat din interiorul careului. Rezultatul final a fost stabilit de Lovro Czek. Mijlocașul croat a tras necruțător, de la peste 20 de metri, direct în vinclu.

Sunt fericit că am marcat, dar mai mulțumit de munca echipei. Mă bucur că am câștigat fără să primim gol. Prima repriză a fost mai echilibrată. M-am integrat bine, avem mult de muncă, dar sunt tare fericit!
- Jefte Betancor

Echipa de start a lui CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Graova, Yuri  - Roger, Boateng, Muhar, Mistrati, Deac - Birligea, Debeljuh
Rezerve: Sava, Bălan, Kolinger, Brucic, Hoban, Dugandzic, Cvek, Petrila, A. Păun, Bordeianu, Yeboah, Gîdea, Itu, Sacko
Antrenor: Dan Petrescu