FOTBAL  »  Superliga  »  REGULAMENT

CFR Cluj vrea să schimbe regulamentul Ligii 1: "Vom face o cerere la LPF"

FOTO: @Facebook CFR Cluj
FOTO: @Facebook CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat marti, 06 februarie 2018 14:28

Iuliu Mureșan, președintele celor de la CFR Cluj, este nemulțumit de înjumătățirea punctelor și dorește schimbarea regulamentului Ligii 1.

"Această înjumătățire a punctelor nu este corectă. De exemplu, dacă acum s-ar termina campionatul, noi am avea un punct peste Steaua și doar patru peste Craiova, în loc de două, respectiv opt. Nu vorbesc doar din perspectiva CFR-ului, ci a tuturor echipelor. Nu mi se pare corect.

Sistemul cu play-off și play-out este unul bun. Cred că a crescut nivelul Ligii I, dar regula înjumătățirii punctelor nu este ok.

Dacă mai multe cluburi vor fi de acord cu această idee, vom face o cerere la LPF și nu văd de ce nu s-ar putea schimba acest lucru", a declarat Iuliu Mureșan la TV Pro X.

Citește și:
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Dubla campioană mondială riscă eliminarea încă din grupe! Gafa care o costă enorm
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (28)
10202925648180625
Eugen Qy  •  06 Februarie 2018, 15:48
Postat de capca1 pe 06 Februarie 2018, 15:40

Sistemul Play off , play out este o prostie ! Ce campionat mare al Europei îl mai folosește ? Anul trecut, când era departe de titlu, nu am auzit ca Mureșan să nu fie de acord cu înjumătățirea punctelor ! Dacă se merge pe același sistem , cred că ar fi mai corect un clasament întocmit pe baza rezultatelor obținute strict între cele 6 echipe calificate în play-off .

Eu de 3 ani am spus ca ar fi cea mai buna solutie ca sa se faca clasamente doar dupa jocurile strict intre cele 6 sau 8 echipe !

adi_stelistul
adi_stelistul  •  06 Februarie 2018, 15:44

Sistemul play-off are rolul de a vitaliza competitia, de a o face mai interesanta. Ideea ca unei echipe sau alteia i s-ar "fura" rezultatele din sezonul regulat nu e relevanta din aceasta perspectiva, singura care conteaza. In NBA, o competitie exceptionala (nu e fotbal, e drept, dar vorbim de competitie) se joaca 82 de meciuri de catre fiecare echipa in sezonul regulat, meciuri care sunt sterse in play-off total. Sigur ca se vor gasi unii sa ma puna la colt cu chestia ca acolo e baschet, nu fotbal, dar le atrag atentia de la inceput ca nu inteleg subiectul, pot sa ma slabeasca. Nu pledez pentru o formula sau alta, sunt sigur de partea unui campionat cu echipe mai putine pentru simplul fapt ca nu avem destule de un anumit nivel. Va amintiti ca atunci cand aveam 18 nu toate reuseau sa termine sezonul. De fapt si Muresan spune ca e de acord cu play-off-ul, e suparat pe injumatatirea punctelor. Ma mira, sincer cred ca CFR-ul ar fi una dintre echipele care ar trebui sa aplaude solutia asta. In anii in care a jucat in UCL clujenii au avut de fiecare data o prezenta slaba in campionat (se poate verifica). Un sistem ca cel actual i-ar fi ajutat in acei ani sa recupereze in primavara ce pierdeau in toamna. Dar, ma rog, fiecare isi stie interesele mai bine.

hehehehe
hehehehe  •  06 Februarie 2018, 15:38

Principala cerere ar trebui să fie dezafilierea și retrogradarea FC FîCîSîBî și repunerea în Liga 1 a glorioasei echipe de traditie Steaua Bucuresti.

Vezi toate comentariile (28)
Comentează
Close