FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-1

VIDEO + FOTO Spectacol în Gruia » CFR și Universitatea Craiova au oferit meciul noului sezon

Articol de - Publicat duminica, 30 iulie 2023 23:23 / Actualizat duminica, 30 iulie 2023 23:29

CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat în etapa a treia din SuperLiga, scor 1-1. Cele două au oferit cel mai frumos meci de până acum al debutului de campionat. Un veritabil show ofensiv, cu două goluri și ocazii cât pentru două partide.

Rezultatele și programul etapei #3 din SuperLiga

Întors la începutul săptămânii pe banca Universității, Laurențiu Reghecampf n-a făcut un secret din faptul că în Gruia va încerca să profite de oboseala clujenilor, joi egalii Adaneispor (1-1), în Conference League. Și-a făcut greșit socoteala.

Arbitrii au dormit în Gruia! Penalty-ul evident de la CFR - Craiova pe care Petrescu și Chivulete NU l-au văzut
CFR CLUJ - CSU CRAIOVA

Nici vorbă despre așa ceva în tabăra CFR-ului, deși omologul Andrea Mandorlini a păstrat în primul unsprezece șapte dintre titularii duelului cu turcii. Iar ploaia care a căzut era de așteptat să îngreuneze terenul și, cu trecerea timpului, să înmoiaie și picioarele jucătorilor.

Ivan și Ișfan, dezamăgitori

Oaspeții au deschis repede scorul. Alex Crețu, omul adus de patronul Mihai Rotaru în 2021, chiar la solicitarea lui Reghe, n-a avut altceva de făcut decât să împingă balonul dincolo de linie, la centrarea lui Alex Mitriță. Clujenii n-au acuzat însă primirea golului. Dimpotrivă. Treptat și-au împins adversarul în propria jumătate și au declanșat un adevărat tir la poarta lui Laurențiu Popescu.

Muhar l-a întins serios pe Popescu, Bârligea a șutat alături dintr-o poziție promițătoare, la fel Krasniqi. Până în minutul 40, când Yeboah a reluat acrobatic în plasă, cu toată opoziția goalkeeperului oltean, centrarea grecului Tachtsidis: 1-1. Craiova? Sclipiri.

Mitriță a greșit șutul, din poziție ideală (24), putea fi 0-2!, iar Andrei Ivan (43) și Ișfan (45+1) s-au făcut de râs în finalul primei reprize. Primul a trimis "afară" cu poarta goală, iar ex-piteșteanul, și el în poziție favorabilă, a dat pe lângă minge!

VIDEO. Andrei Ivan a ratat incredibil, cu poarta goală, în duelul cu CFR CLuj

Cu garda jos

Show-ul a continuat după pauză, cu schimburi spectaculoase de lovituri. Sava a salvat la "trasorul" lui Alex Crețu, apoi, la reluările lui Kresic și Yeboah, Bancu a fost providențial pentru juveți, prin intervenții de pe linia porții! Raul Silva a trecut și el foarte aproape de gol, dar același Sava a reușit să respingă în bară! Iar trei minute mai târziu a venit rândul lui Zajkov să irosească o bună oportunitate.

8 victoriiare CFR acasă în duelurile din Liga 1 cu CSU Craiova. 5 partide s-au încheiat remiză, de 4 ori a câștigat Universitatea

Putea fi 2-1, 3-1, dar la fel de bine și 1-2 sau 1-3. Părea că oricine poate marca. Oricând. Jefte Bertancor, reluare din careul mic, blocată de Popescu, a întărit la rându-i această senzație. În cele din urmă s-a încheiat 1-1, dar toată lumea se poate declara mulțumită. A fost, foarte probabil, cel mai frumos meci de până acum al acestei ediții de campionat.

• Muhar a avut prima mare ocazie a meciului. A trimis periculos cu capul, la colțul scurt, dar Popescu a reușit să respingă
  • Craiova a reușit să deschidă scorul, în ciuda începutului bun al gazdelor. Crețu i-a luat fața lui Morgan la un corner și a trimis din apropiere în plasă, cu piciorul, după centrarea lui Mitriță
  • Krasniqi a fost aproape de egalare, cu un șut plasat frumos la colțul lung. Mingea a trecut puțin pe lângă poartă
  • Yeboah a reușit în cele din urmă să egaleze, cu o execuție acrobatică. Portarul Popescu a fost aproape să intervină, dar mingea i-a sărit din mână în poartă
  • Ivan putea marca în minutul 43, a scăpat singur cu portarul, dar a trimis pe lângă, deși Sava alunecase
  • Jefte o putea duce pe CFR în avantaj în minutul 76, dar Popescu a intervenit bine

CFR - Universitatea Craiova, echipe de start:

CFR CLUJ (3-5-2): Sava - Mogoș, Kresic, Morgan - Manea (cpt.), Muhar, Tachtsidis, Avounou, Krasniqi - Yeboah, Bîrligea
REZERVE: Hindrich - Camora, Țîru, Gneba, R. Filip, Cvek, Deac, Otele, Betancor
ANTRENOR: Andrea Mandorlini

CSU CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Bancu (cpt.) - Al. Crețu, Screciu - Ișfan, Danciu, Mitriță - Ivan
REZERVE: Lazar - Badelj, Borța, Ndong, Mateiu, Sala, Căpățînă, Cîmpanu, Markovic
ABSENȚI: Koljic (accidentat), Baiaram (incert)
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

• Aflat la primul meci pe banca oltenilor de la revenire, Laurențiu Reghecampf a efectuat doar două modificări în echipa de start față de cea folosită de Eugen Neagoe în precedenta etapă, la 0-0 cu Oțelul: au ieșit Borța și Căpățînă, au intrat Vlădoiu și Alexandru Crețu.

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşt), A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău - Sălaj), Arbitru VAR: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), Arbitru AVAR: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel - Argeş)