FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - CFR CLUJ 1-2

CFR s-a apropiat la 1 punct de Dinamo » FC Braşov - CFR Cluj 1-2

Cristescu a deschis scorul +21   FOTO
Cristescu a deschis scorul

Articol de GSP - Publicat luni, 31 octombrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 31 octombrie 2011 23:29

CFR Cluj a învins cu 2-1 pe FC Braşov, în ultimul meci al etapei a 12-a şi s-a apropiat la 1 punct de liderul Dinamo. Pentru braşoveni au marcat Cristescu(66), iar pentru oaspeţi Celestino(80) şi Weldon(89).

Braşovul a fost echipa mai periculoasă în prima repriză, Chipciu avînd de două ori ocazia să reia cu capul periculos spre poarta oaspetilor(29,35). Weldon şi Sougou s-au intrecut in ofsaiduri, aproape toate tentativele ofensive ale echipei lui Jorge Costa avînd acest deznodămînt.

Buga a scăpat singur spre poarta lui Beto, dar lipsa de viteză i-a permis lui Nuno Diogo să-l ajungă şi să-l deposedeze(51). Acelaşi "Pele" Buga i-a pasat excelent lui Cristescu printre fundaşii CFR-ului, care l-a învins cu o "scăriţă" superbă pe Beto(66). În minutul 80, nou-intratul Celestino a prins un şut puternic de la 30 de metri şi a egalat. Weldon a dat peste cap toate speranţele gazdelor finalizînd excelent o pasă în adîncime(89) şi a adus-o pe CFR Cluj la un singur punct în spatele liderului Dinamo.