FOTBAL  »  Superliga  »  OŢELUL - CFR CLUJ 1-1

Chelsea de Galaţi

Articol de GSP - Publicat luni, 06 octombrie 2008 00:00

Cînd CFR e egala lui Chelsea, iar Oţelul egala lui CFR, înseamnă că Oţelul e egala lui Chelsea?

Echipele noastre au probleme în campionat după ce joacă în cupele europene. CFR n-a putut să treacă de ambiţia Oţelului, dar nici de propria oboseală acumulată în cele 90 de minute împotriva lui Chelsea şi a trebuit să lase la Galaţi două puncte importante.

Trombetta i-a odihnit pe Trică, Yssouf Kone şi Perreira, punîndu-i totuşi pe lista de rezerve, iar pe primii doi trimiţîndu-i pe teren în final. A încercat să impună o partitură elaborată, cu accent pe tehnica lui Culio, dar argentinianul nu mai pare în forma de la Roma. Grigoraş i-a opus mult elan şi o echipă lipsită de liderul ei, Gabi Paraschiv, accidentat. A reieşit o primă repriză bună, pe contre, cu angajament lăudabil şi cu trei ocazii bune ale lui Dubarbier.

Golul clujean a venit la o lovitură de cap a lui Gabi Mureşan, mai bun de la meci la meci. Pleşuvul "şesar" a profitat de marcajul aproximativ al lui Jelev şi de lipsa de reacţie a portarului Kolev. Oţelul a reacţionat rapid, egalînd după doar două minute, ceea ce e foarte important atunci cînd joci împotriva unei echipe mai bune, care tocmai ţi-a dat gol. În acel minut 21, piciorul lui Panin s-a interpus nefericit centrării lui Sălăgean, rezultînd autogolul care avea să aducă Oţelului un punct. :)

Penalty refuzat de Lajos
După o primă repriză pe ploaie torenţială, ritmul s-a mai înmuiat, iar CFR a căutat victoria fără ocazii notabile. Campionii puteau însă marca la şutul lui Yssouf Kone, boxat de Kolev, dar puteau primi şi un penalty, cînd Peralta a fost ţinut în careu de Cîrjă. Grigoraş a strîns jocul, şi-a transformat, în multe momente, cei doi atacanţi în stoperi şi a obţinut un punct important, fiind, măcar prin glumeaţa teorie a tranzitivităţii rezultatului, la acelaşi nivel cu Chelsea. O glumă la capătul unui meci serios şi aspru.

"Lajos trebuie scos din arbitraj!"
Preşedintele lui CFR, Iuliu Mureşan, l-a atacat în termeni duri pe "centralul" Tiberiu Lajos, căruia îi reproşează că nu a acordat o lovitură de la 11 metri pentru echipa sa. "Nu se poate aşa ceva, a fost un arbitraj execrabil! Şi dacă era junior, arbitrul tot ar fi văzut că a fost penalty. Nu ştiu ce mai caută acest Lajos în arbitraj!", a protestat Mureşan.

"Am făcut o partidă bună şi am reuşit să luăm un punct, deci sîntem egalii lui Chelsea!"
Petre Grigoraş, antrenor Oţelul Galaţi

"Ăsta e arbitrajul din România! Am pierdut două puncte, dar nu ne-am îndepărtat în lupta pentru titlu"
Cadu, fundaş CFR

ADVERSARI LIGĂ y Lorient - Bordeaux 1-2

VICTORIE DUPĂ 0-1

Ciuca bătăilor în grupa CFR-ului, Bordeaux îşi drege moralul în campionat: 2-1, sîmbătă, la Lorient. Omul meciului: brazilianul Fernando, care a întors de la 0-1 în două minute (67, 69). Antrenorul viitoarei adversare a clujenilor (22 octombrie/4noiembrie), Laurent Blanc, a contat pe: Valverde - Jurietti, Planus, Diawara, Tremoulinas - Diarra - Obertan (78 Ducasse), Fernando, Gourcuff, Gouffran (66 Chamakh) - Cavenaghi (84 Bellion). (Aurelian Botezatu)

ADVERSARI LIGĂ y Rennes - Lyon 3-0

ZDROBIŢI
Lyon e în pierdere de turaţie. Viitoarea adversară a Stelei în Ligă (21 octombrie/5 noiembrie) a suferit ieri, în etapa a 8-a, cea dintîi înfrîngere în acest campionat: 0-3 la Rennes. Coşmarul campioanei Franţei a fost Pagis, care le-a dat toate golurile! Antrenorul lyonez Claude Puel a jucat cu Lloris - Reveillere, Cris, Bodmer, Kallstrom - Keita, Toulalan (58 Juninho), Makoun, Mounier - Benzema, Piquionne (58 Fred). (Aurelian Botezatu)