FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - CFR CLUJ 0-1

Pițian, reacție furibundă după Chindia - CFR Cluj 0-1: „Mare cot în cap ce mi-am luat!” » Ion Crăciunescu îi dă dreptate

CFR Cluj a învins-o pe Chindia Târgoviște, scor 1-0, în ultimul meci al etapei cu numărul 20 din Liga 1. Andrei Pițian (25 de ani) a criticat vehement arbitrajul brigăzii conduse de Radu Petrescu.

Articol de GSP - Publicat luni, 01 februarie 2021 21:59 / Actualizat luni, 01 februarie 2021 22:50

Andrei Pițian a fost implicat în cele mai fierbinți faze ale meciului. În minutul 51, a atins mingea cu mâna în careu, iar Radu Petrescu a dictat penalty. În minutul 57, a primit o lovitură evidentă de la Ben Youssef. „Centralul” nu a luat nicio măsură. Ion Crăciunescu a analizat faza și oferit un verdict: „Penalty clar! N-ai cum să nu dai, e imposibil”.

Chindia - CFR Cluj 0-1. Andrei Pițian îl critică pe Radu Petrescu

„M-a atins pe degete la penalty, dar am fost dezechilibrat. În minutul 57, mare cot în cap ce mi-a dat Ben Youssef în careul lor. Nu știu cum nu a văzut așa ceva. Apoi vine replica clasică «Mai greșim și noi». Ok, noi când greșim, suntem pedepsiți. Când greșesc arbitrii, tot noi suntem pedepsiți. Dacă vor respect, să ofere respect. Nu știu ce să mai înțeleg.

Da, în febra jocului nu am simțit că am atins-o la penalty. Pe reluare am văzut că mi-a aterizat mingea și pe mână. Ok, a dat penalty, dar în minutul 57 n-a dat penalty. Fără lovitura de pedeapsă, nu aveau șut pe poartă. Vrem doar să ni se dea ce e el nostru”, a răbufnit Andrei Pițian, la TV Telekom Sport.

Faza din minutul 57, când Ben Youssef îl lovește pe Pițian / FOTO: Captură @TV Telekom Sport

VIDEO + FOTO Radu Petrescu, două decizii la limită în Chindia - CFR Cluj, ambele în favoarea campioanei! Reacția lui Mihai Stoica

EXCLUSIV El e favoritul pentru a-l înlocui pe Tătărușanu! 8 foști mari portari au făcut topul