FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - CSU CRAIOVA 1-1

VIDEO + FOTO CS Universitatea Craiova a condus aproape tot meciul, dar a comis-o pe final! Doar egal cu Chindia, după un final dramatic

Chindia - CSU Craiova/ foto: Facebook @Universitatea Craiova +4   FOTO
Chindia - CSU Craiova/ foto: Facebook @Universitatea Craiova

Articol de GSP - Publicat marti, 29 noiembrie 2022 20:55 / Actualizat marti, 29 noiembrie 2022 21:52

Chindia și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, într-un meci restant din etapa #6 din Superliga. Echipa din Târgoviște a egalat în minutul 90, prin Daniel Popa, după ce Screciu de la oaspeți fusese eliminat.

Asta le întrece pe toate! Tribuna noului stadion din Superliga, construită în jurul unei clădiri
PROIECT

În fața a aproximativ 1700 de fani pe „Ilie Oană”, Craiova a deschis scorul în minutul 13. Alexandru Crețu a marcat cu o lovitură plasată de cap, după centrarea lui Vătăjelu. Opt minute mai târziu, mijlocașul a trimis un șut periculos cu stângul, puțin pe lângă poartă.

Popadiuc a fost aproape de egalare înainte de pauză. A șutat la colțul scurt din lovitură liberă, puțin alături.

CSU a continuat să fie periculoasă prin jucătorii defensivi. Papp a trimis în plasa laterală, din careu, după o centare din dreapta. Ivan Martici a trecut și el pe lângă gol. A primit o pasă lobată, a preluat bine, dar nu l-a putut învinge pe portarul Căbuz.

VIDEO. Screciu vede două cartonașe galbene într-un minut

Echipa lui Mirel Rădoi a dat cu piciorul victoriei pe final. Mai întâi, căpitanul Screciu a fost eliminat pentru două cartonașe galbene în două minute ('68 și '69). El ratează derby-ul orgoliilor din Bănie, CSU Craiova - FCU Craiova, disputat pe 3 decembrie, de la ora 19:00.

Apoi, Chindia s-a aruncat în atac și a marcat. Daniel Popa a reușit să egaleze în minutul 90, voleu de la 11 metri, în urma unei centrări venite de la Popadiuc.

Clasamentul din Superliga

După acest rezultat, Craiova a rămas pe 4, cu 32 de puncte, iar Chidnia este pe locul 9, cu 21 de puncte.

FINAL. Chindia - CSU Craiova 1-1

Chindia - Universitatea Craiova, echipe de start

Chindia (4-2-3-1): 33. Căbuz - 98. Căpușă, 6. Celea, 21. Orozco, 88. Ioniță - 66. Akhamatov, 4. Passaglia - 80. Dumitrașcu, 59. Popadiuc, 10. Neguț, - 19. D. Popa
Rezerve: Eșanu, Ndom, Mihaiu, Jipa, Șerban, Grubac, Vorobjovas, Cooper, Cherchez
Absenți: C. Dinu, Boldor (accidentați)
Antrenor: Anton Petrea

Universitatea Craiova (3-5-2): 1. Lazar - 2. Papp, 25. Găman, 6. Screciu - 27. Martici, 16. Nistor, 4. Al. Crețu, 23. Căpățână, 5. Vătăjelu - 17. Rivaldinho, 7. Cîmpanu
Rezerve:  21. Popescu, 32. Benga, 34 Silva, 8. Mateiu, 14. Ed. Florescu, 24. Roguljici, 25, 37 Danciu, 36. Melniciuc, 9. A. Ivan
Absenți: Mitrea, Baiaram (suspendați), Bancu (accidentat)
Antrenor: Mirel Rădoi

• Dintre cei 4 jucători excluși din lot de Rădoi pe 12 noiembrie, doar Ivan este pe bancă. Hanca (răcit), Markovici și Vînă nu sunt în lot.
  • Multe absențe pentru Universitatea Craiova.. Arlauskis nu este în lot, Mitrea și Baiaram sunt suspendați, iar Bancu este accidentat. Nici Koljici nu este în lot

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica - Ilfov), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel - Argeş), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti - Bucureşti) Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti) Arbitru AVAR: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti)