FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - POLI IAȘI

CHINDIA - POLI IAȘI 2-1 VIDEO // Au înviat! Dâmbovițenii revin spectaculos cu Poli Iași și pun capăt crizei

Articol de - Publicat sambata, 07 decembrie 2019 20:00

Chindia Târgoviște a reușit în această seară prima victorie după șapte meciuri, 2-1 cu Poli Iași (D. Florea '59, Cherchez '63 / Platini '46).

Viorel Moldovan a cerut timp după dezastrul de etapa trecută cu Dinamo, 1-4. Antrenorul Chindiei a spus că va mai dura ceva până va reuși să readucă Târgoviște pe drumul cel bun. Timpul cerut de Moldo-gol a fost, se pare, de fapt o singură săptămână!

Cu toate că Iașiul a deschis scorul imediat după pauză, prin Platini, cei doi atacanți trimiși în teren din primul minut de Viorel s-au activat imediat cum au văzut în fața ochilor posibilitatea unui nou eșec. Astfel, Daniel Florea și Cherchez au punctat în minutele 58 și 63.

Chindia Târgoviște a reușit să oprească seria neagră de șapte meciuri fără victorie, dintre care două au fost remize. De partea cealaltă, Iașiul a ajuns la a treia înfrângere consecutivă și a ieșit total din lupta pentru obiectivul la care spera în startul stagiunii: un loc de play-off.

În ultima fază a jocului, Neguț a rămas în situație de unu contra unu cu un fundaș, putea să paseze colegilor care veneau din spate, dar s-a precipitat. Imediat după ce acesta a pierdut mingea, arbitrul a fluierat finalul, iar Viorel Moldovan a sprintat către elevul său, pe care l-a certat foarte tare, semn că antrenorul a trăit meciul într-un stres fantastic.

450de spectatori au asistat la meci

Chindia - Poli Iași 2-1

Chindia: Aioani - Martac, Leca, Benga, Dumitraşcu - Novac - D. Florea, Cherchez, Bic, Neguț - Dumiter
Rezerve: D. Moldovan, Negrea, Ivancic, L. Mihai, Yameogo, Dudea, Raţă
Antrenor: Viorel Moldovan

Poli Iași: Rusu - Onea, Frăsinescu, Breeveld, A. Radu - Loshaj, Passaglia - Almada, I. Cristea, Bîrnoi - An. Cristea
Rezerve: Târnovan, Cabral, S. Șerban, Popadiuc, Horşia, Bălan, Diallo
Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Radu Petrescu / A1: Valentin Avram / A2: Alexandru Cerei
Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești

Joci constant la pariuri? Avem un test pentru tine – răspunsurile sunt foarte importante!

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!